IEA: Globálny dopyt po rope dosiahol rekord a mohol by ďalej rásť, poháňa ho rast v OECD

PARÍŽ – Údaje o spotrebe ukazujú, že globálne snahy o zníženie emisií uhlíka zatiaľ nepriniesli efekt.

Globálny dopyt po rope vyskočil na rekordnú úroveň a v auguste by mohol vzrásť ešte viac, čo podnieti ďalšie oživenie na trhu s ropou, uviedla v piatok Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).

Dopyt vzrástol v júni na 103 miliónov barelov denne, podľa mesačnej správy IEA o rope, poháňaný silnejším ekonomickým rastom v krajinách OECD, ako sa očakávalo, silnou leteckou dopravou počas leta a rastúcou spotrebou ropy v Číne, najmä v petrochemickom priemysle. .

Podľa dostupných údajov sa globálnemu úsiliu o zníženie emisií uhlíka zatiaľ nepodarilo zastaviť rast dopytu po rope, aj keď svet čelí rekordným teplotám a požiarom spolu so silnými záplavami.

IEA uviedla, že dopyt by mohol tento mesiac opäť vyvrcholiť a v roku 2023 sa priblížiť k priemeru 102,2 milióna barelov denne, čo je najvyššie ročné číslo v histórii. To znamená, že dopyt počas roka vzrastie o 2,2 milióna barelov denne, pričom 70 % rastu pochádza z Číny.

Rastúci dopyt minulý mesiac zvýšil ceny ropy, k čomu prispelo zníženie ponuky zo Saudskej Arábie a Ruska.

Produkcia OPEC+ klesla v júli na najnižšiu úroveň od októbra 2021 po tom, čo Saudská Arábia, ktorá je na čele aliancie, znížila domácu produkciu o 1 milión barelov denne, aby podporila ceny. Minulý týždeň uviedla, že škrt predĺži do septembra a možno ešte viac zníži výrobu.

IEA predpovedá, že toto opatrenie v kombinácii so znížením ruskej produkcie povedie k poklesu produkcie OPEC+ v treťom štvrťroku na dvojročné minimum.