ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – OECD

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je medzivládna organizácia  členskými krajinami  založená v roku 1961 s cieľom stimulovať hospodársky pokrok a svetový obchod. 

Ide o fórum, ktorého členské krajiny sa označujú za oddané demokracii a trhovému hospodárstvu, ktorá poskytuje platformu na porovnávanie politických skúseností, hľadanie odpovedí na spoločné problémy, identifikáciu osvedčených postupov a koordináciu domácich a medzinárodných politík svojich členov.

Väčšina členov OECD sú ekonomiky s vysokými príjmami, ktoré sú v Indexe ľudského rozvoja hodnotené ako „veľmi vysoké“ a sú považované za rozvinuté krajiny .

V apríli 1948 bola založená Organizácia pre európsku hospodársku spoluprácu ( OEEC ) , aby pomohla spravovať Marshallov plán , ktorý bol odmietnutý Sovietskym zväzom aj jeho satelitnými štátmi .  Dosiahlo by sa to pridelením finančnej pomoci Spojených štátov a realizáciou ekonomických programov na obnovu Európy po druhej svetovej vojne .  Členmi OEEC boli iba západoeurópske štáty. Jej generálnymi tajomníkmi boli Francúzi Robert Marjolin(1948–1955) a René Sergent (1955–1960). Dňa 14. decembra 1960 sa OEEC reformovalo na Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktorá vstúpila do platnosti koncom septembra 1961 a členstvo sa rozšírilo aj na neeurópske štáty, z ktorých prvými boli Spojené štáty štátov a Kanady. 

Sídlo OECD je v Château de la Muette v Paríži vo Francúzsku.  OECD je financovaná z príspevkov členských krajín v rôznych sadzbách a mala celkový rozpočet 338,3 milióna EUR v roku 2023,  a je uznávaná ako veľmi vplyvný vydavateľ prevažne ekonomických údajov prostredníctvom publikácií, ako aj ročných hodnotení a hodnotenia členských krajín.

 

Titulná fotografia 1957 – Zasadnutie ministerskej rady OEEC. Ilustračná fotografia. Podpis dohody o OECD 1960. Prameň: www.oecd-gallery.org 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.