ABECEDA EKONOMIKY A EKONÓMIE – Americký ekonóm Robert Butler “Bob” Wilson, mladší

Robert Butler “Bob” Wilson, Jr. (16. mája 1937) je americký ekonóm, významný profesor manažmentu, emeritný profesor na Stanfordskej univerzite . 

Spoločne so svojím kolegom zo Stanfordu a bývalým študentom Paulom R. Milgromom za rok 2020 získal Nobelovu pamätnú cenu za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela  „za zlepšenie teórie aukcií a vynálezy nových formátov aukcií “. Ďalší dvaja jeho študenti, Alvin E. Roth a Bengt Holmström, sú tiež laureátmi Nobelovej ceny. 

Robert Wilson je známy svojimi príspevkami k vede a podnikovej ekonomike . Jeho doktorandská práca predstavila sekvenčnékvadratické programovanie , ktoré sa stalo vedúcou iteračnou metódou pre nelineárne programovanie . S ďalšími matematickými ekonómami zo Stanfordu pomohol preformulovať ekonómiu priemyselnej organizácie a organizačnú teóriu pomocou nekooperatívnej teórie hier . Jeho výskum nelineárneho oceňovania ovplyvnil politiku veľkých firiem, najmä v energetickom priemysle , najmä v oblasti elektriny.

Wilson sa narodil 16. mája 1937 v Ženeve, Nebraska. Vyštudoval Lincoln High School v Lincolne v Nebraske a získal plné štipendium na Harvardskej univerzite . Titul AB získal na Harvard College v roku 1959. Wilson následne získal titul MBA v roku 1961 a DBA v roku 1963 na Harvard Business School.  Veľmi krátky čas pôsobil na Kalifornskej univerzite v Los Angeles a potom nastúpil na fakultu Stanfordskej univerzity . Na fakulte Stanford Business School pôsobí od roku 1964. V rokoch 1993 až 2001 bol tiež členom fakulty Harvard Law School.

Wilson je známy výskumom a výučbou v oblasti dizajnu trhu, cien, vyjednávania a súvisiacich tém týkajúcich sa organizácie priemyslu a informačnej ekonomiky. Je odborníkom na teóriu hier a jej aplikácie. Bol hlavným prispievateľom k návrhom aukcií a stratégiám konkurenčných ponúk v ropnom, komunikačnom a energetickom priemysle a k návrhu inovatívnych cenových schém. Jeho práca na oceňovaní prioritných služieb pre elektrickú energiu bola implementovaná v energetickom priemysle. 

Wilsonova práca The Theory of the Syndicates z roku 1968 z Econometrica  ovplyvnila celú generáciu študentov ekonómie, financií a účtovníctva. Príspevok si kladie zásadnú otázku: Za akých podmienok popisuje reprezentácia očakávanej užitočnosti správanie skupiny jednotlivcov, ktorí si vyberajú lotérie a delia sa o riziko paretovsky optimálnym spôsobom? 

Od ukončenia vzdelania publikoval asi sto článkov v odborných časopisoch a knihách. Bol pridruženým redaktorom niekoľkých časopisov a predniesol niekoľko verejných prednášok.

V roku 1993 Wilson vydal knihu o nelineárnom oceňovaní. Ide o encyklopedickú analýzu návrhu taríf a súvisiacich tém pre verejné služby vrátane energetiky, komunikácií a dopravy. Kniha získala v roku 1995 Cenu Lea Melameda, cenu udeľovanú dvakrát ročne Univerzitou v Chicagu za „mimoriadne štipendium profesora obchodu“.

Ďalšie príspevky k teórii hier zahŕňajú vyjednávanie o mzdách a štrajky av právnom kontexte vyjednávania o urovnaní. Je autorom niektorých základných štúdií účinkov na reputáciu v dravých cenách , cenových vojnách a iných konkurenčných bojoch. 

Kráľovská švédska akadémia vied ocenila Wilsona a Paula Milgromov ako spolupríjemcov Nobelovej pamätnej ceny za ekonómiu za rok 2020 za to, že „zdokonalili teóriu aukcií a vynašli nové formáty aukcií, z ktorých majú úžitok predajcovia, kupujúci a daňoví poplatníci na celom svete“.  Alvin Roth (ekonóm, ktorý bol spolupríjemcom Nobelovej pamätnej ceny za rok 2012 a ktorého doktorandským poradcom bol Wilson) povedal, že Wilson a Milgrom „nezmenili iba spôsob, akým chápeme aukcie – zmenili sa ako sa veci dražia.” Akadémia konkrétne ocenila Wilsonovo úsilie pri analýze aukcií bežnej hodnoty, kde uchádzači odvodzujú spoločnú hodnotu zo základného zdroja, a jeho teoretické dôkazy, že uchádzači majú tendenciu ponúkať nižšie ceny, ako sú ich najlepšie odhady spoločnej hodnoty, aby sa vyhli kliatba víťaza . Niektoré príklady aukcií bežnej hodnoty zahŕňajú rádiofrekvenčné spektrum a minerály. 

Ivana Lennerová, katedra ekonómie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave, ORCID iD 0000-0002-0786-4288, Vladimír Bačišin, Comenius Analytica, s. r. o. Bratislava , ORCID iD  0000-0002-8634-3295.