Uzbekistan: najväčšia otvorenosť pre investorov
TAŠKENT – V Uzbekistane sú odstránené všetky prekážky, ktoré predtým bránili investorom vstúpiť na miestny trh a slobodne podnikať. Na otvorení medzinárodného investičného fóra to vyhlásil prezident Uzbekistanu Šavkat Mirziyoyev.
V roku 2017 sme zaviedli bezplatnú konvertibilitu národnej meny, sumy a zrušili všetky obmedzenia na repatriáciu ziskov od zahraničných investorov. S cieľom zabezpečiť politiku otvorenosti sme pri vstupe do Uzbekistanu zaviedli bezvízový režim pre občanov 90 cudzích krajín a občania asi 60 štátov dostali možnosť získať vízum zjednodušeným spôsobom. Dnes už nie je pre nikoho tajomstvom, že Uzbekistan dosiahol v týchto ukazovateľoch status najotvorenejšieho štátu v regióne,“ poznamenal prezident.
Pripomenul, že nútená práca vrátane detskej práce bola v Uzbekistane úplne vykorenená, kvôli čomu bola krajina dlhé roky na rôznych „čiernych zoznamoch“. Medzinárodná koalícia mimovládnych neziskových organizácií Cotton Campaign a svetoznáme značky uznali tento úspech a nedávno zrušili skorší bojkot uzbeckých bavlnených a textilných produktov.
V krajine sa rozvíja občianska spoločnosť, prijímajú sa opatrenia na zabezpečenie slobody prejavu a ako poznamenal prezident, už dosiahli „významné výsledky v premene médií na „štvrtý stav“ a posilnení zodpovednosti štátnych orgánov voči spoločnosti. “ Daňová politika v Uzbekistane stimuluje aj rozvoj podnikania – v posledných rokoch sa celkový počet daní znížil z 13 na 9. Sadzby dane z nehnuteľností, dane z príjmu fyzických osôb a sociálnej dane sa znížili na polovicu. Zároveň sa znížilo asi 6000 ciel na dovoz, zrušilo sa alebo zjednodušilo asi 200 licencií a povolení.
„Skúšky spôsobené pandémiou, súčasné ekonomické ťažkosti a ďalšie problémy, ktorým v posledných rokoch čelí celý svet, nás učia robiť inovatívne rozhodnutia, pracovať v nových podmienkach a dosahovať konkrétne výsledky. Uzbekistan je aj v dnešnej zložitej situácii vo svete uznávaný ako pokojné a bezpečné miesto pre život a prácu, to nemôže nikto poprieť,“ uzavrela hlava štátu.
Mirzijojev predniesol úvodný prejav na plenárnom zasadnutí, na ktorom sa zúčastňujú aj prezident Európskej banky pre obnovu a rozvoj Odile-Renault Basso, prezident Ázijskej rozvojovej banky Masatsugu Asakawa, minister investícií Saudskoarabského kráľovstva Khalid al- Falih, viceprezident Svetovej obchodnej organizácie Xiangchen Zhang, viceprezident Ázijskej investičnej banky pre infraštruktúru Konstantin Limitovsky, viceprezident Medzinárodnej finančnej korporácie Stephanie von Friederburg.
Medzinárodné investičné fórum v Taškente sa koná po prvý raz. Podujatie bolo kvôli pandémii koronavírusu dvakrát odložené. Zúčastňuje sa na ňom viac ako 1500 významných investorov a vysokopostavených hostí z 56 krajín sveta.