Uzbekistan nepriznáva separatistické republiky

TAŠKENT – Ministerstvo zahraničných veci Uzbekistanu oficiálne nepriznalo Luganskú  ľudovú republiku a Doneckú republiku.

Ruská federácia priznala Luganskú  ľudovú republiku a Doneckú ľudovú republiku 22. februara 2022.

Uzbekistan neuznáva nezávislosť Luganskej a Doneckej republiky, povedal 17. marca 2022 minister zahraničných vecí Abdulaziz Kamilov v prejave na plenárnom zasadnutí Senátu.

“Situácia okolo Ukrajiny vyvoláva v Uzbekistane vážne obavy. Naša krajina sa zaviazala nájsť mierové riešenie situácie a vyriešiť konflikt politickými a diplomatickými prostriedkami. Na to treba v prvom rade okamžite zastaviť nepriateľstvo a násilie,” dodal. povedal.

Uzbekistan má podľa neho historicky tradične dobré a mnohostranné vzťahy s Ruskou federáciou aj Ukrajinou.

“Budeme pokračovať vo vzájomne výhodnej spolupráci s oboma krajinami na základe našich národných záujmov. Rusko je naším popredným obchodným partnerom, máme s ním strategické partnerstvo a spojenecké vzťahy. Na druhej strane spolupracujeme s Ukrajinou v mnohých oblastiach. Rok 2021 prekročil 704 miliónov dolárov,“ povedal minister.

Dodal tiež, že Uzbekistan poskytol Ukrajine humanitárnu pomoc v tomto ťažkom období a bude v tejto práci pokračovať.

“Uzbekistan zase uznáva nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávame Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku,” zdôraznil.

Luhanská ľudová republika, skratka LĽR,  je samozvaná republika na východe Ukrajiny. Uznaná je iba jedným členským štátom Organizácie Spojených národov, a to Ruskom a taktiež je uznaná dvoma ďalšími medzinárodne neuznanými krajinami – susediacou Doneckou ľudovou republikou a Južným Osetskom.

Donecká ľudová republika, skrátene DĽR, je samozvaná republika na území Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Uznaná je iba jedným členským štátom Organizácie Spojených národov, a to Ruskom a taktiež je uznaná dvoma ďalšími medzinárodne neuznanými krajinami – susediacou Luhanskou ľudovou republikou a Južným Osetskom.