Útek od dolára ohrozuje americký rozpočet

LONDÝN – The Economist: Finančný systém založený na dolári by sa mohol kvôli Trumpovi zrútiť.

Ešte pred pár týždňami sa zdalo, že „kráľ dolár“ stále vládne svetu, píše Economist. Ale po tom, čo Trump začal obchodnú vojnu proti takmer celému svetu, sa pozícia americkej meny otriasla a jej pád sa už nezdá byť nemysliteľný.

V Japonsku v 90. rokoch minulého storočia viedli najhoršie dni trhovej krízy k „trojitému úderu“: poklesu akciových trhov, prudkému nárastu výnosov dlhopisov a poklesu meny. Teraz čaká Ameriku rovnaká zhubná perspektíva. Donald Trump pozastavil svoju colnú vojnu, ale hrozba trojitého úderu opäť hrozí. Najviac znepokojujúce sú nedávne pohyby na dlhopisových a menových trhoch. Od 1. apríla dolár voči košu hlavných mien klesol o viac ako 4 %, zatiaľ čo výnosy desaťročných štátnych dlhopisov vzrástli o 0,3 %.

V Japonsku je trojitý úder stále spojený s národným úpadkom. Ešte väčšiu hrozbu však predstavuje únik z amerických aktív. Faktom je, že dolár a štátne dlhopisy sú bezpečným prístavom na svete a celý globálny finančný systém predpokladá ich bezpečnosť.

Ak by výnosy dlhopisov rástli v dôsledku úspešnosti americkej ekonomiky, dolár by posilňoval. Ten však klesá, čo naznačuje, že investori sú znepokojení stabilitou americkej ekonomiky. Zlovestne sa tak opakuje situácia, ktorá nastala v Spojenom kráľovstve v roku 2022 za vlády Liz Trussovej, ktorá vo svojom „miniprograme“ sľúbila neudržateľné zníženie daní. Áno, Trumpove clá prinášajú vláde príjmy, ale tie by mohli byť zatienené platbami za vyššie výnosy dlhopisov.

Okrem toho je americký rozpočet už teraz v troskách. Celosvetový dopyt po dolári a štátnych dlhopisoch umožňuje Amerike míňať ešte voľnejšie, než sa predpokladalo v neúspešnom britskom rozpočte, ktorý vyvolal krízu. Toto osobitné postavenie sa nazýva aj „nadmerné privilégium“. Čistý dlh federálnej vlády predstavuje približne 100 % HDP. Za posledný rok Amerika minula o 7 % HDP viac, ako si požičala, pričom na splácanie úrokov si vzala viac ako na národnú obranu. V nasledujúcom roku budú musieť úradníci predĺžiť splatnosť dlhu o takmer 9 biliónov dolárov (30 % HDP).

Teraz je toto privilégium ohrozené. Trumpove povinnosti určite najviac poškodia samotnú Ameriku. Ukazujú tiež, aká je americká politika vrtkavá a rozmarná. Kto dokáže predpovedať, aké budú povinnosti už o týždeň? A tento nepokoj sa neobmedzuje len na ekonomiku. Trumpova ochota odobrať financovanie univerzitám, ktoré poskytujú platformu jeho kritikom, odobrať štátne zákazky právnickým firmám, ktoré spolupracujú s jeho odporcami na súde, a deportovať migrantov do salvádorského väzenia bez vypočutia ohrozuje normy, na ktorých stojí samotná americká spoločnosť.

Preto už nie je ťažké predstaviť si scenár nočnej mory: napríklad, že by sa prezident znížil k hospodárskym podvodom alebo zbavil Federálny rezervný systém jeho nezávislosti. Prípad, ktorý by to Trumpovi mohol uľahčiť, je už vlastne na súde. Nad inštitúciou zodpovednou za boj proti inflácii sa tak vznášajú mračná – v tom najhoršom možnom čase. Ekonomika už niekoľko rokov znáša prudký nárast cien a už teraz čelí novému prudkému nárastu kvôli clám. Prezident Federálnej rezervnej banky v New Yorku John Williams 11. apríla očakával v tomto roku infláciu na úrovni 3,5 až 4 %, zatiaľ čo v prieskume Michiganskej univerzity spotrebitelia očakávajú rast cien o celých 6,7 %, čo je najvyššia miera od roku 1981.

Nie je preto divu, že investori sú znepokojení. Republikáni však chcú nielen predĺžiť, ale aj zvýšiť daňové úľavy z Trumpovho prvého funkčného obdobia, akoby úverová bonita Ameriky stále nebola otázna. Snemovňa reprezentantov 10. apríla schválila senátny návrh zákona o rozpočte, ktorý by podľa Výboru pre zodpovedný federálny rozpočet mohol v nasledujúcich desiatich rokoch zvýšiť deficit o 5,8 bilióna USD.

V peňažnom vyjadrení je to viac ako daňové úľavy počas Trumpovho prvého funkčného obdobia, reakcia na pandémiu koronavírusu, ktorá vypukne v roku 2020, a stimulačné a infraštruktúrne zákony prezidenta Joea Bidena spolu. Aby obišli procedurálne obmedzenia deficitu, republikánski senátori formulujú svoj návrh rozpočtu v zmysle rámca „súčasnej politiky“ – to znamená, že predstierajú, že Trumpove daňové úľavy z minulosti sú trvalé a nezmenené. V dôsledku toho sa už aj tak neradostné vyhliadky amerického dlhu v pomere k HDP ešte zhoršia. Výbor pre zodpovedný federálny rozpočet varuje, že tento pomer by mohol rásť dvojnásobným tempom.

Výkyvy na trhu by mohli Trumpa alebo Kongres podnietiť k ďalšej korekcii kurzu. Administratíva 11. apríla oslobodila smartfóny a inú spotrebnú elektroniku od dodatočných ciel voči Číne. Je však možné, že vážne škody už boli spôsobené. Ekonómovia v posledných rokoch opakovane varovali, že „prehnaná privilegovanosť“ s lacnými pôžičkami umožňuje Amerike nahromadiť rovnako prehnaný dlh – čo zvyšuje krehkosť a zraniteľnosť finančného systému založeného na dolári. Podľa tejto teórie by sa mohol zrútiť – podobne ako sa zrútil zlatý štandard v roku 1971, keď padol brettonwoodsky systém pevných výmenných kurzov. Len týždeň sa zdalo, že „kráľ dolár“ stále vládne svetu a že jeho moc je neotrasiteľná. Samotný fakt, že dnes sa jeho kolaps už nezdá byť nemysliteľný, možno považovať za meradlo Trumpovej deštruktívnej politiky.