Rusko zaplatí ukrajinským firmám 82,1 mil. USD

ŽENEVA – Rusko musí nahradiť ukrajinským spoločnostiam straty, ktoré utrpeli stratou aktív na Kryme. Zaplatí asi 82,1 milióna dolárov. Švajčiarsky federálny súd potvrdil rozhodnutie arbitrážneho súdu v Ženeve.

Dnes v  piatok 10. januára 2019 sa ukázalo, že Naftogaz Ukrainy sa rozhodol žalovať Gazprom za aktíva na Kryme. Predtým sa strany dohodli na zrušení vzájomných nárokov v rámci urovnania sporu o plyn medzi Ruskom a Ukrajinou. Podľa predstaviteľa spoločnosti Naftogaz bude celková výška pohľadávok voči spoločnosti Gazprom predstavovať päť miliárd dolárov bez úrokov alebo sedem miliárd vrátane úrokov.

Arbitrážny súd v Haagu oznámil rozhodnutie o súdnom spore 18 ruských spoločností. Niektoré z nich sú spojené s bývalým vlastníkom ukrajinskej Privatbank a bývalým guvernérom dnepropetrovského regiónu Igorom Kolomojskym  proti Rusku. Po pripojení Krymu k Rusku sa všetky súdili za stratu svojich aktív.

Krym sa stal súčasťou Ruska podľa výsledkov referenda, ktoré sa konalo v marci 2014. Ukrajina a medzinárodné spoločenstvo neuznávajú výsledky referenda a považujú pripojenie za anexiu.