Munich Re: čoraz menej obetí prírodných katastrof

BERLÍN – Podľa správy nemeckej zaisťovne Munich Re, uverejnenej v stredu 8. januára, zomiera v dôsledku prírodných katastrof menej ľudí. V roku 2019 sa asi 9 000 ľudí na celom svete stalo obeťami prírodných katastrof.

Najničivejší bol cyklón „Idai“, ktorý v marci zasiahol Mozambik, Madagaskar, Zimbabwe a Malawi, spôsobil vážne záplavy a vyžiadal si viac ako 1000 životov. Kým cyklón v roku 1991 v Bangladéši spôsobil smrť viac ako 100 000 ľudí …

Munich Re dokumentuje prírodné katastrofy na planéte už celé desaťročia. „Svet sa v tomto ohľade zlepšil,“ hovorí Ernst Rauch, vedúci výskumu v oblasti klímy a geovedy v Mníchove Re.

Priemerný počet obetí katastrofy za posledné tri desaťročia je podľa neho 52 000. Hlavným dôvodom zníženia počtu obetí je efektívnejšie verejné varovanie a evakuácia.

V minulom roku predstavovali materiálne straty z prírodných katastrof 150 miliárd dolárov – to je priemer. Poisťovne odškodnili o niečo viac ako tretinu, 52 miliárd, zvyšok nebol poistený.

Najdrahšou prírodnou katastrofou v roku 2019 bol tajfún Hagibis, ktorý za deň zredukoval do Japonska viac ako 1 000 milimetrov dažďa (1 000 litrov na meter štvorcový – Ed.) A spôsobil stratu 17 miliárd dolárov. Abnormálne letné teplo v Európe spôsobilo škodu vo výške 2,5 miliardy dolárov.