Čínske štátne firmy stopli nákupy potravín v USA

Peking reagoval protiopatrením na rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa o rozšírení ciel na veľkú skupinu dovážaného tovaru z Číny do Spojených štátov od 1. septembra.

Čínska vláda nariadila štátnym spoločnostiam pozastaviť dovoz amerických poľnohospodárskych výrobkov. O tom v pondelok 5. augusta informoval Bloomberg s odkazom na zdroje. Podľa neho „Čínske poľnohospodárske spoločnosti už prestali kupovať výrobky od amerických fariem a čakajú na výsledky obchodných rokovaní.“ Správa uvádza, že Peking sa uchýlil k tomuto opatreniu v reakcii na „zhoršenie obchodných sporov s Čínou, ktoré inicioval minulý týždeň prezident Donald Trump“.

Trump 1. augusta 2019 oznámil, že od 1. septembra 20109 Spojené štáty rozšíria clá na dovážaný tovar z Číny, ktoré sa predtým pod nespadli. Poplatky vo výške 10 percent ovplyvnia dovážané čínske výrobky v celkovej výške 300 miliárd dolárov. Jedným z dôvodov tohto kroku, je skutočnosť, že Čína nesplnila svoj prísľub zvýšiť nákup poľnohospodárskych výrobkov v USA.

ČĽR a USA viedli niekoľko mesiacov rokovania o urovnaní obchodných sporov. Dňa 10. mája 2019 Washington zaviedol ďalšie clá na čínske výrobky, čím zvýšil clo z 10 na 25 percent pre čínsky tovar v celkovej výške 200 miliárd dolárov. Zároveň sa pre niektoré výrobky stanovilo 25 percent ciel ešte skôr. Začiatkom júna čínska vláda zareagovala na viac ako 5 000 amerických  položiek tovarov v hodnote 60 miliárd dolárov.