Deutsche Bank s brigádnikmi deťmi úradníkov

WASHINGTON / BERLÍN – Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) a Deutsche Bank uzavreli priateľskú dohodu o poplatkoch, ktoré banka platila  príbuzným vyšších úradníkov a top manažérov spoločností vo vlastníctve štátu v iných krajinách. Urobila to pre svoju „osobnú výhodu, aby ich nezákonne ovplyvnil, aby pomohli banke získať alebo udržať obchod,“ uviedla správa SEC.

Stalo sa tak „najmenej od roku 2006 do roku 2014“, uvádza sa v dokumente. Zároveň si Deutsche Bank uvedomovala, že porušuje protikorupčné zákony vrátane amerického protikorupčného zákona v zahraničí. V rámci domácej politiky banky sa tiež vyžadovalo zisťovanie prípadov nájmu alebo ponúk na prenájom príbuzných úradníkov. Deutsche Bank, aj keď si je vedomá rizika korupcie v súvislosti s takou personálnou politikou, však do roku 2015 neprijala primerané opatrenia na boj proti nim vo svojich pobočkách, poznamenáva SEC. Taktiež falšoval dokumenty, ktoré skrývajú porušenia týkajúce sa prijímania príbuzných úradníkov a vedúcich predstaviteľov štátnych spoločností.

Deutsche Bank zaplatí pokutu vo výške 16,2 milióna dolárov. Ako obvykle v takýchto zmierovacích dohodách, neprihlásil sa za vinného a neodmietol ho. Dokument SEC uvádza päť príkladov tohto postupu banky – tri v Číne a dva v Rusku (vo všetkých prípadoch sa neuvádzajú mená – iba pozície).