Ruská vojenská operácia na Ukrajine čoraz viac poškodzuje európsky biznis, straty 100 mld. EUR

LONDÝN – Európsky biznis čelil vážnym problémom od začiatku ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine v dôsledku uvalenia sankcií.

Straty presiahli sto miliárd eur, ale skutočné náklady strát, ktoré vznikli v dôsledku stiahnutia sa z ruského trhu, sa podľa denníka Financial Times nedajú vypočítať. Nepriame náklady konfliktu budú mať dlhodobé dôsledky, ale pomôžu zlepšiť efektívnosť a konkurencieschopnosť. Keď historici začnú písať o dlhodobých dôsledkoch ruskej vojenskej operácie na Ukrajine, budú si musieť zalistovať vo výročných správach európskych firiem.

Denník Financial Times informoval, že najväčšie európske spoločnosti dnes prišli o viac ako sto miliárd eur na zisku kvôli odchodu z ruského trhu alebo kvôli zníženiu objemu operácií v tejto krajine. V skutočnosti je to len malý zlomok skutočných nákladov.

“Analyzovali sme 609 výročných správ a účtovných závierok a zistili sme, že 176 spoločnostiam vznikli jednorazové výdavky. Ale aj 433 firiem, ktoré nevynaložili žiadne náklady, hlási klesajúce zisky buď v dôsledku prudkého nárastu nákladov na energiu a suroviny, alebo z dôvodu prerušenia dodávateľských reťazcov, ku ktorému došlo so začiatkom ruskej vojenskej operácie v minulom roku. Mnohí tiež zaznamenávajú výrazný nárast počtu kybernetických útokov. Iné spoločnosti tvrdia, že spotrebitelia sa vzdávajú organických produktov, aby ušetrili peniaze uprostred rekordnej inflácie.” Konštatuje denník Financial Times.

Niektoré firmy opísali situáciu veľmi podrobne. Holandská spoločnosť spravujúca supermarkety Ahold Delhaize oznámila „zvýšené náklady v rámci celého hodnotového reťazca“, „oneskorenie dodávok“ a nedostatok zamestnancov. V dôsledku toho boli ovplyvnené odhady súvahy, výkonnosť a peňažné toky. Nárast úrokových sadzieb „sa odráža najmä v záväzkoch spoločnosti z prenájmu, dôchodkových záväzkoch, poistných fondoch a zvýšenie cien zvyšuje záťaž na úroveň ziskovosti“. Inými slovami, utrpeli všetky zložky podnikania.

Vypočítať skutočnú cenu týchto nepriamych účinkov je takmer nemožné. No niektoré firmy, najmä tie, ktoré v Rusku nepracujú alebo takmer nepracujú, sa snažili vysvetliť, aké obrovské škody napáchali na biznise.

Firma Saint-Gobain na výrobu stavebných materiálov uviedla, že konflikt zvýšil jej náklady na energiu a suroviny o približne tri miliardy eur za rok. Švédska komunikačná spoločnosť Telia uviedla, že jej náklady na energiu vzrástli v roku 2022 o 800 miliónov korún (74,5 milióna dolárov). Ryanair odhaduje, že v roku 2023 stratí až dva milióny cestujúcich, pretože zrušil všetky lety na a z Ukrajiny.

A švajčiarsky dodávateľ potrubných tvaroviek Georg Fischer poznamenáva, že v dôsledku ozbrojeného konfliktu sa ceny energií v roku 2022 zvýšili o sto percent. Nárast nákladov na energiu o 25 percent má za následok dodatočné náklady vo výške 19,4 milióna dolárov, čo je „kritický finančný zásah“.

V dôsledku ruskej vojenskej operácie už boli vážne zasiahnuté európske spoločnosti, ktoré prišli o značnú časť svojich ziskov, a tým sa to nekončí. <…> (Krátené)