USA tvrdia, že Rusko zámerne manipuluje rubľom

Rusko sa má dostať do zoznamu krajín, ktoré manipulujú kurzom národnej meny v svoj prospech. Informuje o tom agentúra Bloomberg.

Ministerstvo financií USA rozšíri zoznam krajín, ktoré podľa názoru amerických úradov manipulujú s ich menou, aby získali výhody, píše Bloomberg, citujúc zdroje.

Teraz v zozname 12 krajín, ich počet môže narásť na 20, a Rusko, Vietnam, Thajsko, Indonézia, Írsko a Malajzia môže byť medzi tými, ktorí spadli do neho.

Ministerstvo financií malo na začiatku apríla poskytnúť Bielemu domu zoznam krajín, ktoré manipulujú s menou, ale odvtedy správu odložili, uvádzajú zdroje agentúry.

Ako poznamenal Bloomberg, samotný zápis neznamená žiadne právne dôsledky, okrem toho, že Spojené štáty budú musieť začať rokovania s tými, ktorí podľa ich názoru manipulujú s menou. Podľa agentúry Bloomberg však akékoľvek orgány, ktoré budú nazývané manipulátormi, budú čeliť dôsledkom trhu.

V polovici apríla Trump povedal, že Rusko a Čína “hrajú na devalváciu meny”, v dôsledku čoho Spojené štáty zvyšujú kľúčovú sadzbu. “Neprijateľné,” napísal na Twitteri.

Prezident Spojených štátov opakovane obvinil Čínu z manipulácie s menou. Už v roku 2016 povedal, že Peking zámerne devalvoval jüan, aby bolo pre americké spoločnosti ťažšie konkurovať.