Peter Kažimír: ukončenie nákupov dlhopisov v lete

BRATISLAVA – Podľa člena Rady guvernérov pána Petra Kažimíra by Európska centrálna banka mala v lete ukončiť čisté nákupy dlhopisov a zároveň si dať väčšiu flexibilitu v harmonograme prípadného následného zvýšenia úrokových sadzieb.

Napísali pán Peter Laca a pán Alexander Weber  z tlačovej agentúry Bloomberg. Ich správu zverenila Národná banka Slovenska.

Šéf  Národnej banky Slovenska uviedol, že nástroj, ktorý bol vytvorený na odvrátenie deflácie po dlhovej kríze v Európe a bol rozšírený počas pandémie, prežil svoju užitočnosť. ECB nemá pevný konečný dátum pre svoje pravidelné nákupy, známe ako APP.

“Riziká, na ktoré bol tento nástroj navrhnutý, ustúpili, zatiaľ čo na druhej strane negatívne vedľajšie účinky sú čoraz výraznejšie,” povedal pán Kažimír  v rozhovore. “Obchodná aktivita v auguste oslabuje, takže by to bolo dobré prirodzené načasovanie na ukončenie programu.”

Kvlôli  v eurozóne sa predstavitelia ECB dohodli na potrebe obmedziť podporné opatrenia, ktoré zahŕňajú rekordne nízke úrokové sadzby a druhý program nákupu dlhopisov, ktorý bol zavedený, keď zasiahol Covid-19 a ktorý sa má skončiť v marci. Kde sa líšia, je rýchlosť, akou by sa malo preradiť.

Kažimírov návrh na ukončenie APP je najkonkrétnejší, odkedy prezidentka ECB Christine Lagardeová tento mesiac signalizovala tvrdší postoj k prudko rastúcim cenám. Jeho načasovanie sa dohodlo s Francoisom Villeroyom de Galhau, ktorý tento týždeň povedal, že nákupy by sa mohli skončiť v treťom štvrťroku.

Obaja predstavitelia navrhujú zmenu smerovania ECB, ktorá v súčasnosti požaduje zvýšenie úrokových sadzieb „krátko“ po uzavretí nákupov aktív. Podľa Villeroya by to poskytlo viac “voliteľnosti”.

“Je načase začať uvažovať o tom, ako tých dvoch oddeliť,” povedal Kažimír. “Postupné ukončenie nákupov aktív by nám malo uvoľniť ruky a poskytnúť nám priestor na nájdenie najvhodnejšieho načasovania návratu k sadzbám ako štandardnému nástroju menovej politiky.”

Iní predstavitelia vyzvali na opatrnosť pri reakciách na infláciu, o ktorej mnohí ekonómovia stále predpovedajú, že v najbližších dvoch rokoch klesne pod 2-percentný cieľ ECB. Španiel Pablo Hernandez de Cos vo štvrtok povedal, že nevidí dôvod na prehnanú reakciu.

Prameň: Bloomberg / NBS.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.