Jiří Rusnok: inflácia v najbližších mesiacoch 10 %

PRAHA – Ceny bývania, energií či potravín rastú, Česi zažívajú nárast inflácie. Čo na to hovorí guvernér Českej národnej banky (ČNB) pán Jiří Rusnok v štúdiu denníka Blesk?

Podľa ČNB má v nasledujúcich mesiacoch inflácia prekonať 10 percent. Čo to pre Čechov bude znamenať? A ako prekvapila januárová inflácia 9,9 %, čo je najviac od roku 1998, spoločne s vysokým medziročným nárastom cien guvernéra ČNB? Tiež o tom v programe Blesku prehovoril guvernér Jiří Rusnok.

„Mierne nás prekvapila. Mali sme odhad januárovej inflácie zhruba o pol percentuálneho bodu nižší. Bohužiaľ sme v situácii, keď prechádzame veľkou výraznou inflačnou vlnou, na ktorú nie sme zvyknutí, pretože v posledných 20 rokoch sme niečo také nezažili ,“ uviedol pán Jiří Rusnok v štúdiu Blesku.

„Vlastne tu vyrástla celá jedna generácia, ktorá nič také nepamätá, počula o inflácii od rodičov v tom väčšom rozsahu, aj keď nejaké vyššie rasty cien sme tu mali niekde okolo šiestich siedmich percent tuším v roku 2008. Je to jednoducho fenomén doby a musíme sa s ním pobiť,“ poznamenal v Epicentre guvernér ČNB a varoval:„Bohužiaľ skutočne celý prvý polrok, ​​najmä prvý štvrťrok uvidíme tie čísla niekde okolo tých 10 %.“

Upozornil na to, že typické je pre nás porovnanie so Slovenskom, kde inflácia bola 8 percent, zatiaľ čo u nás spomínaných 9,9 percenta. Je pritom možné, že v Česku porastú aj úrokové sadzby. Rusnok ich zvyšovanie zo strany ČNB nevylúčil.

„To uvidíme až do nového zasadnutia. V marci budeme mať nové dáta za február. Vylúčiť sa to nedá. Už to asi bude len nejaké mierne, povedzme, dolaďovanie úrovne úrokových sadzieb, ale nejaké drobné zvýšenie by som si dokázal predstaviť ,“ podotkol.

Kam až úrokové sadzby porastú? „Päť percent nie je žiadna magická hranica, to nie je žiadny strop, cez ktorý by sme nemohli ísť, ale uvidíme, či to bude treba. Len zopakujem a zdôrazním, že my našimi úrokovými sadzbami pôsobíme na cenový vývoj a na ekonomiku s určitým oneskorením,“ dodal Rusnok.

Ing. Jiří Rusnok (* 16. október 1960, Ostrava) je český ekonóm a politik. Od apríla 2001 bol posledným z troch ministrov financií sociálno-demokratickej vlády Miloša Zemana, v nasledujúcej koaličnej vláde Vladimíra Špidlu bol do apríla 2003 ministrom priemyslu a obchodu. Po konflikte so Špidlom a odchode z politiky pôsobil o. i. ako prezident Asociácie penzijných fondov. V utorok 25. júna 2013 ho prezident Českej republiky Miloš Zeman vymenoval za premiéra a poveril zostavením vlády Českej republiky.