USA: Rusko znížilo objem investícií do dlhu USA
WASHINGTON – Podľa webovej stránky amerického ministerstva financií Rusko vo februári tohto roku investovalo do vládnych cenných papierov USA 5,756 miliardy dolárov.
Objem investícií do štátneho dlhu sa však znížil, v januári bol na úrovni 6,145 miliárd dolárov. Najväčšími držiteľmi štátnych cenných papierov v USA boli vo februári Japonsko (1,258 bilióna dolárov) a Čína (1,104 bilióna dolárov). Rusko tiež znížilo svoj podiel dlhodobých dlhopisov z 2,7 miliardy dolárov na 306 miliónov dolárov. Podiel krátkodobých dlhopisov sa zvýšil z 3,4 na 5,45 miliárd dolárov.
Washington 15. apríla 2021 uvalil nové sankcie proti Rusku. Časť obmedzení ovplyvnila ruský štátny dlh. Od 14. júna 2021 majú americké spoločnosti zakázané priamo nakupovať ruské dlhové cenné papiere vydané centrálnou bankou, národným majetkovým fondom alebo štátnou pokladnicou. Stále však budú môcť nakupovať a predávať ruské vládne dlhopisy na sekundárnom trhu.
Americkí investori a experti označili americké sankcie proti Rusku za mierne. V dôsledku nových zákazov ruská ekonomika nepocíti vážne šoky.
Ruská federácia nakupuje americké dlhopisy a finančné nástroje iných bánk do Fondu národného bohatstva. Autor myšlienky úspor krajiny na horšie časy je liberálny ekonóm Andrej Illarionov, ktorý bol určitý čas ekonomickým poradcom prezidenta Ruskej federácie.
Fond národného bohatstva (FNB) je ruský štátny rezervný fond, ktorý je súčasťou mechanizmu poskytovania dlhodobých dôchodkov občanom Ruskej federácie.
NWF sa formuje na úkor ďalších príjmov federálneho rozpočtu z ropného a plynárenského komplexu a výnosov zo správy vlastných zdrojov. FNB je v skutočnosti doplňovaný z federálneho rozpočtu, s výhradou samostatného účtovníctva a riadenia s cieľom zabezpečiť spolufinancovanie dobrovoľného dôchodkového sporenia ruských občanov, ako aj zabezpečiť rovnováhu medzi federálnym rozpočtom a rozpočtom dôchodkového zabezpečenia.
Časť FNB je denominovaná v cudzej mene a umiestnená ruskou vládou na účty v Ruskej banke, ktorá ju investuje do zahraničných finančných aktív, sa účtuje ako súčasť medzinárodných rezerv Ruskej federácie . Časť prostriedkov FNB bola použitá na projekty, ktoré sú z hľadiska rizika a likvidity neprípustné, na umiestnenie medzinárodných rezerv. FNB teda vykonáva funkcie rizikovejšieho, ale potenciálne výnosnejšieho nástroja pre vládu Ruskej federácie.