USA po druhýkrát predali zhabanú ropu z iránskeho tankera

NEW YORK / TEHERÁN – Americké úrady vyzbierali 110 miliónov dolárov za predaj dvoch miliónov barelov ropy, ktorú zadržali vo februári pri pobreží tankera Achilleas v Spojených arabských emirátoch (SAE).

Loď, ktorá sa plavila pod vlajkou Libérie, zastavili pre podozrenie z prepravy surovín z Iránu. Americkí prokurátori sa domnievali, že náklad smeruje do Číny a jeho odosielateľom boli štátne vojenské jednotky Islamskej revolučnej gardy, ktoré sa v USA považujú za teroristickú organizáciu.

Peniaze získané z predaja boli odoslané na špeciálny bankový účet. Majú sa minúť na uspokojenie žalôb, ktoré občania USA podali proti Iránu.

Toto je druhý podobný prípad za posledných šesť mesiacov. Vlani v októbri USA predali 1,11 milióna barelov zo štyroch tankerov smerujúcich do Venezuely. Podarilo sa im za ne získať 40 miliónov, peniaze boli poslané na rovnaký účet.

Oba prípady sa dostali do štatistík amerického ministerstva energetiky ako dovoz iránskej ropy. Jeho oficiálny nákup je pritom zakázaný od roku 1991.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.