USA: investori vkladajú peniaze do jadrovej fúzie

BRATISLAVA – Investori vidia budúcnosť v jadrovej syntéze.

Investori považujú za mimoriadne sľubné získať „zelenú“ energiu v dôsledku termonukleárnej fúzie, ktorá by mohla planétu zachrániť pred globálnou ekologickou katastrofou. V roku 2020 bolo do tejto technológie investovaných 300 miliónov dolárov a USA majú v úmysle vyčleniť 4,7 miliardy dolárov na jej vývoj. Píše o tom Bloomberg.

Jadrová fúzia je reakcia, v ktorej sú dve alebo viac atómových jadier kombinované za vzniku jedného alebo viacerých rôznych atómových jadier a subatomárnych častíc (neutrónov alebo protónov). Rozdiel v hmotnosti medzi reaktantmi a produktmi sa prejavuje buď uvoľňovaním alebo absorpciou energie. Tento rozdiel v hmotnosti vzniká v dôsledku rozdielu v atómovej „väzbovej energii“ medzi atómami pred a po reakcii. Fúzia je proces, ktorý poháňa aktívne alebo hviezdy s hlavnou sekvenciou alebo iné hviezdy vysokej veľkosti.

Ak skôr vedci vytvorili vodíkové bomby pomocou termonukleárnej fúzie, teraz sa táto technológia používa na výrobu „zelenej“ energie. Investori, vrátane ropných a plynových gigantov ENI, Cenovus, Chevron, doň aktívne investujú.

Kalifornská spoločnosť pre syntézu energie TAE Technologies získala v roku 2021 130 miliónov dolárov. A britský podnik First Light Fusion v roku 2020 získal asi 25 miliónov dolárov na vytvorenie fúzneho reaktora. Kanadská spoločnosť General Fusion plánuje s podporou Jeffa Bezosa postaviť v Británii fúznu elektráreň, ktorá by mala byť v prevádzke do roku 2025.

Téma termonukleárnej fúzie spôsobila taký rozruch, že americká federálna vláda vyčlenila 4,7 miliardy dolárov na vývoj novej technológie a s tým spojený vedecký výskum. Z toho je 1,5 miliardy dolárov určených na medzinárodný experimentálny termonukleárny reaktor ITER. Náklady na projekt sú 25 miliárd dolárov, pracuje na ňom 35 krajín na juhu Francúzska. V roku 2020 bol dokončený vývoj reaktora a v roku 2021 bola jeho konštrukcia dokončená na 70 percent.

Americká národná akadémia vied zverejnila vo februári 2021 správu, v ktorej odporúča, aby ministerstvo energetiky a súkromný sektor vyrábali v rokoch 2035-2040 čistú elektrickú energiu z experimentálneho podniku, kde sa pokúśajú jadrovú fúziu. Vedci však ešte musia zabezpečiť, aby sa pri termonukleárnej reakcii vyrobilo viac energie, ako sa absorbuje.

 

Ilustračné fotografie: www.iter.org