USA: hranice nezávislosti centrálnej banky
Potýčka o budúcnosti Jaya Powella vo funkcii predsedu FEDu ponúka pohľad na oveľa väčší boj.
Taký, ktorý by mohol znamenať začiatok konca modernej éry nezávislého centrálneho bankovníctva, píše Felix Salmon z internetového denníka Axios.
Prečo je to dôležité: Powell predstavuje spôsob, akým centrálne banky v spolupráci s vládou prevzali úlohu záchrany ekonomiky pred šokom z pandémie. Teraz niektorí zákonodarcovia chcú udržať vzťah oveľa užší ako v posledných desaťročiach, aby využili časť moci, ktorú majú iba centrálne banky.
Celkový obraz: Centrálne banky, najmä Federálny rezervný systém, nikdy neboli dôležitejšie ani silnejšie.
Druhá strana: Centrálne banky tiež nikdy neboli tak obmedzené v rozsahu svojich možných opatrení. Prirodzená úroková sadzba sa blíži k nule, čo znamená, že aj ich hlavný politický nástroj – schopnosť stanovovať úrokové sadzby – musí zostať blízko nuly.
Podstatná správa: Ľavicoví členovia Kongresu požiadali prezidenta Bidena, aby nahradil Powella vo funkcii predsedu Fedu, pričom uviedli, že chcú „celkový vládny prístup“ k eliminácii klimatických rizík.
Medzi riadkami: V liste je centrálna banka jednoznačne považovaná za súčasť vlády, a nie za nezávislú agentúru pracujúcu v rámci relatívne úzkeho mandátu.
Z listu je zrejmé, že rozhodnutia centrálnej banky sú nevyhnutne politické, najmä pokiaľ ide o otázku zmeny klímy. Fed buď bude pokračovať v programe s nulovými emisiami uhlíka, alebo nie, a v každom prípade to niektorých politikov rozruší.
EÚ implicitne kapitulovala pred realitou politickej centrálnej banky, keď do vedenia Európskej centrálnej banky vymenovala skôr politika než ekonóma.
Jerome Powell má pádny prípad, že sa pohodlne držal v rámci úzkych mandátov Fedu. Napriek tomu mnohé z jeho programov boli bezprecedentné, čo znamená, že Fed je citlivý na obvinenia z dotvarovania sa misie.
Debata o Powellovej opätovnej nominácii je skutočne diskusiou o tom, do akej miery je dotvarovanie sa misie Fedu niečo, čo treba prijať a rozšíriť, a nie prijímať iba ako nevyhnutné zlo.
Záver: Kongresová tieseň znamená, že oficiálne podmienky mandátu Fedu sa v blízkej dobe nezmenia.
Neoficiálne však už smeruje k väčšiemu dôrazu na riešenie nerovnosti, ktorá nikde v mandáte nie je. Ak si Joe Biden myslí, že program s nulovými emisiami uhlíka, dáva zmysel, že by chcel niekoho na čele Fed, kto má k danému programu pozitívny vzťah.