USA: nakopnutá ekonomika vygenerovala historické maximum pracovných miest

WASHINGTON – Počet nových voľných pracovných miest v USA dosiahol v júni historické maximum, pričom v krajine je bezprecedentný nedostatok pracovných síl.

Podľa zverejnených údajov ministerstva práce k poslednému dňu v mesiaci počet voľných pracovných miest vzrástol o 590 tisíc a dosiahol 10,1 milióna. Informuje o tom server BBC.

Dopyt po práci prekonal májový rekord 9,5 milióna voľných pracovných miest a ďaleko prekročil očakávania ekonómov. Ako sa ekonomika zotavuje, trh práce aktívne hľadá nových zamestnancov v odvetviach, akými sú voľný čas a pohostinstvo.

Napriek zmierneniu obmedzení týkajúcich sa covidu sa však voľné miesta zapĺňajú pomalšie než sa očakávalo. Odborníci vymenúvajú niekoľko dôvodov nedostatku pracovnej sily. Po prvé, ľudia si nemôžu dovoliť platenú starostlivosť o deti. Za druhé, dávky v nezamestnanosti sú teraz také vysoké, že niektorí nevidia potrebu hľadať si prácu. Pandémia navyše prinútila časť populácie predčasne odísť do dôchodku alebo zmeniť povolanie. Niektorí ekonómovia sa tiež domnievajú, že na trhu práce je príliš málo zamestnaní s nízkou kvalifikáciou a nie je pre nich dostatok vhodných kandidátov.

Odborníci sa rozchádzajú v názore na bezprostrednú budúcnosť trhu práce. The Economist predpovedá, že ani pri tomto tempe sa zamestnanosť nevráti na úroveň pred pandémiou začiatkom budúceho roka.

Na druhej strane oficiálne údaje o nezamestnanosti za júl ukazujú, že zamestnanosť v USA vzrástla o 943 tisíc ľudí, miera nezamestnanosti za mesiac klesla o 0,5 percentuálneho bodu na 5,4 percenta. To môže znamenať, že ekonomika krajiny stojí pred zlomom, ak úrady nezavedú nové obmedzenia kvôli variantu „delta“.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.