USA chcú nové dane a brániť prelievaniu ziskov

WASHINGTON – Vláda USA chce získať 2,7 bilióna dolárov kombináciou medzinárodného a národného daňového manévru. Tvrdí to  ministerka financií Janet Yellenová,  

Hovoríme o dvoch reformách. Prvá spočíva v zvýšení daní z príjmu právnických osôb z 21 percent na 28 percent v rámci nového stimulačného balíka vlády, ktorý 1. apríla ohlásil prezident Joe Biden. Výsledkom týchto zmien bude, že Washington v nasledujúcich 10 rokoch zvýši rozpočet o 2 bilióny dolárov.

Druhá reforma sa týka nedávneho návrhu ministerky financií Yellen, ktorá vyzvala orgány všetkých krajín sveta, aby zaviedli daň zo ziskov spoločností a udržali ju na minimálnej úrovni. Toto opatrenie je zamerané proti offshore jurisdikciám, ktoré priťahujú zahraničný kapitál pomocou daňových stimulov. Minister financií odhaduje, že do začiatku budúceho desaťročia budú USA schopné ušetriť na dani z príjmu zaplatených v krajine asi 700 miliárd dolárov. V takom prípade bude pre spoločnosti nerentabilné otvárať zastupiteľské kancelárie v offshorse a ponechávať si zisky v zahraničí. Ministerka financií v minulosti presadzovala jednotnú globálnu daň, ktorá by zabránila prelievaniu ziskov do krajín s nízkymi daňami.

Pojem „off shore company“ je označenie spoločnosti, ktorá je registrovaná v štáte s nízkymi daňami, ale podniká v inom štáte. Tieto krajiny sa nazývajú daňové raje.

“Naše daňové príjmy sú už na najnižšej úrovni za posledné generácie a keďže budú stále klesať, budeme mať menej peňazí na investície do ciest, mostov, širokopásmového pripojenia, výskumu a vývoja,” uviedla Janet Yellen.

Plán, ktorý predložil prezident USA Joe Biden, predpokladá pridelenie dotácií občanom, spoločnostiam a bankám v celkovej výške 2 bilióny dolárov. Zvýšenie sadzby dane z príjmu čiastočne vyrovná reformu predchádzajúceho prezidenta Donalda Trumpa, ktorý ju znížil z 35 na 21 percent.