USA a Rusko súťažia vo vzájomných sankciách

Aj napriek tomu, že Spojené štáty a Rusko od roku 2014 ukladajú hospodárske sankcie, niekoľko veľkých amerických korporácií vrátane Pepsi Co. Inc a McDonald’s Corp. stále považuje Rusko za rastúci trh. Ale nové sankcie a prijatý zákon poukazuje na možnosť nových problémov pre americké spoločnosti v Rusku.

SÚŤAŽ V SANKCIÁCH

Spojené štáty uložili sankcie 24 ruským oligarchom a vládnym úradníkom a 12 ruským spoločnostiam. V odpovedi ruskí zákonodarcovia zvažovali návrh zákona, ktorý ustanovuje zákaz alebo obmedzenie určitých pozícií dovozu z USA. Sektory priemyslu uvedené v návrhu zákona zahŕňajú softvér, poľnohospodárstvo, liečivá, tabak a alkohol. Premiér Dmitrij Medvedev uviedol, že Rusko by sa malo tiež pozrieť na tovar vyrobený v Rusku americkými spoločnosťami, hoci návrh zákona, sa týkal iba dovozu. Podľa úradných colných údajov Rusko v roku 2017 doviezlo americký tovar v hodnote 12,5 miliárd dolárov. Zahŕňal lietadlá, zariadenia, farmaceutické a chemické výrobky.

V ruskom zozname dovozu z USA, ktorý možno zakázať, vidíme nasledovné fakty. Oficiálne kótované americké spoločnosti, ktoré v roku 2017 získali príjmy v Rusku v hodnote viac ako 90 miliárd dolárov (podľa modelu Thomson Reuters  Country of Risk, ktorý hodnotí finančné riziká spoločností v rôznych krajinách). Medzi odvetvia s najväčšími investíciami v Rusku patrili potraviny a nápoje, technológie a liečivá. Tu sú niektoré americké spoločnosti, ktoré si udržiavajú významnú výrobnú prítomnosť v Rusku.

TECHNOLÓGIE

V roku 2017 sa tržby z produkcie produktov spoločnosti Cisco Systems Inc v Rusku zvýšili o 20%, viac ako v iných krajinách takzvaných BRIC – Brazília, Čína a India. V spoločnosti Apple Inc. je rast zisku v Rusku vyjadrený dvojcifernými hodnotami, povedal finančný riaditeľ spoločnosti v v máji. V októbri počas štvrťročného televízneho vysielania určeného na financovanie finančný riaditeľ spoločnosti Microsoft Corp. Amy Hood poznamenal, že na “hlavných trhoch, ako je Brazília a Rusko” sa trh zlepšil. Po zavedení amerických sankcií však dvaja oficiálni distribútori spoločnosti Microsoft v Rusku obmedzili predaj softvéru spoločnosti Microsoft na viac ako 200 ruských spoločností, informovala agentúra Reuters v januári.

SPOTREBITEĽSKÉ ZNAČKY

V januári na štvrtej telefonickej konferencii venovanej finančným záležitostiam vedúci spoločnosti Mondelez International Inc. Dirk Van de Put povedal, že spoločnosť sa stala popredným výrobcom čokolády v Rusku. Spoločnosť Pepsi Co uviedla, že v roku 2017 dosiahli čisté príjmy z ruskej produkcie 3,23 miliardy dolárov alebo 5,1% celkového čistého príjmu spoločnosti. McDonald’s podľa svojej ročnej finančnej správy pripisuje Rusku rýchlo rastúcim trhom a v posledných dvoch rokoch otvorila niekoľko nových pobočiek.

FARMACEUTICKÉ PRÍPRAVKY

Spoločnosť Johnson & Johnson identifikovala Rusko ako trvalo udržateľný trh pre regionálne spotrebiteľské značky a spoločnosť sa snaží rozšíriť svoju prítomnosť prostredníctvom výrobkov, ako sú kontaktné šošovky, uviedli manažéri. Spoločnosť Abbott Laboratories je jednou z piatich najväčších spoločností, ktoré v Rusku dodávajú generické lieky s drogami, uviedol v januári finančný riaditeľ spoločnosti Brian Juur.

LETECTVO A KOZMONAUTIKA

Na marcovej priemyselnej konferencii Boeing vyhlásil Rusko za jeden z najväčších rýchlo rastúcich trhov. Vo svojej výročnej správe však spoločnosť zaznamenala cenový tlak zo strany štátom  sponzorovaných konkurentov v Rusku, Číne a Japonsku a povedal, že sa bude chrániť pred “nekalou konkurenciou”. Podľa informačnej agentúry RIA Novosti uviedla, že v rámci reakcie na americké sankcie by Rusko mohlo prestať zásobovať titán Boeing.

MOTOROVÉ VOZIDLÁ

Spoločnosť Ford Motor Co. sa sústredila svoje úsilie na ruskom ako doba, kedy jeho silný americký rival General  Motors Co, odiešiel z trhu  v roku 2015. Automobily predáva cez spoločný podnik, ktorým je Sollers PAO. Jej tržby v minulom roku rástli. Podľa ročnej finančnej správy spoločnosti, podiel ruského automobilového trhu, ktorý Ford kontroluje, je teraz 3,1%. V októbri spoločnosť uviedla, že jej výsledky v Rusku “sa naďalej zlepšujú, blížia sa rovnováhe.”