Ozbrojené sily Ukrajiny a orgány DĽR a LĽR sa navzájom obvinili z ostreľovania v Donbase

KYJEV / LUGANSK / DONECK – Ozbrojené sily Ukrajiny a orgány DĽR a LĽR sa navzájom obvinili z ostreľovania v Donbase.

Vo štvrtok 17. februára 2022 sa orgány samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR) a Ozbrojených síl Ukrajiny (OSU) navzájom obvinili z ostreľovania a eskalácie konfliktu na Donbase.

Vyjadrenia z DĽR a LĽR

Ako vyplýva z vyhlásení Ľudových milícií (NM) LĽR, Kyjev sa pokúsil vyostrovať situáciu na línii dotyku v Donbase. Ozbrojené sily Ukrajiny podľa agentúry ráno spustili paľbu na päť osád LPR – obec Zolote-5, Sokolniki, Veselenkoe, Nižné Lozovo a osadu mestského typu Doneck.

DĽR tiež uviedla, že od začiatku dňa ukrajinská armáda niekoľkokrát porušila prímerie. Ľudové milície republiky spresnili, že Ozbrojené sily Ukrajiny ostreľovali z granátometov a ručných zbraní v smere na obce Kominternovo, Okťabr, Petrovskoje a Novolaspa. Neskôr zastúpenie DĽR v Spoločnom centre pre kontrolu a koordináciu prímeria (JCCC) informovalo aj o mínometnom ostreľovaní na okraji miest Gorlovka a Doneck.

Ľudové milície DĽR zdôraznili, že v záujme ochrany civilného obyvateľstva boli nútené opätovať paľbu na pozície ukrajinských bezpečnostných síl.

Vyjadrenia ukrajinskej strany

Veliteľstvo operácie spoločných síl (JFO) zase obvinilo nepriateľa z ostreľovania v smere na množstvo osád na Donbase. Poznamenali, že v dôsledku toho bol zranený jeden ukrajinský vojak a dvaja civilisti.

Ukrajinská strana tiež informovala, že granát vypálený z územia neuznaných republík zasiahol budovu materskej školy v Stanycii Luhanskej. Podľa predbežných údajov z veliteľstva JFO v dôsledku incidentu traja civilisti dostali granátový šok a polovica dediny zostala bez elektriny.

NATO

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg reagoval na ostreľovanie v Donbase. Naznačil, že eskalácia konfliktu je pokusom Ruska vytvoriť zámienku na inváziu na Ukrajinu. Generálny tajomník NATO zároveň poznamenal, že tomu má zabrániť propaganda Severoatlantickej aliancie o príprave útoku ruskej armády na ukrajinské územie.