Kazachstan: do volieb ide sedem politických strán

ASATANA- Ústredná volebná komisia schválila zoznam politických strán, ktoré budú vo voľbách do parlamentu a orgánov samosprávy.

Bude to sedem politických strán.

Sú to: Demokratická strana Kazachstanu “Ak žol”, Strana Amanat, Ľudovo-demokratická vlastnenecká stran Auyl., Kazachstanská strana zelených Bajtak Celoľudová sociálno-demokratická strana, Ľudová strana Kazachstanu, Respublica.

Kazachstan je oficiálne demokratická, sekulárna a ústavná unitárna republika; Nursultan Nazarbajev bol prezidentom krajiny od roku 1991 až do 2019. Potom ho nahradil Kasym-Žomart Tokajev.

Prezident môže vetovať zákon prijatý parlamentom a je tiež hlavným veliteľom ozbrojených síl. Predseda vlády stojí na čele kabinetu ministrov a je šéfom vlády Kazachstanu. V kabinete ministrov sú traja podpredsedovia vlády a šestnásť ministrov.

V Kazachstane je dvojkomorový parlament, ktorý tvoria Mažilis (dolná komora) a Senát (horná komora). Senát má 49 členov. Dvaja senátori sú volení každým z voliteľných zhromaždení (maslichat) sedemnástich hlavných správnych jednotiek Kazachstanu (štrnásť regiónov plus mestá Astana,  Almaty  a Šymkent).  Zvyšných pätnásť senátorov vymenúva sám prezident.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.