Ultravox: Vienna klasika britskej novej vlny 40 ročná

LONDÝN – Pre štyridiatimi rokmi sa na trhu objavila LP Vienna britskej skupiny Ultravox.  Na nahrávaní viedenského albumu, ktorý sa líšil od všetkých predchádzajúcich, sa podieľal gitarista a spevák Midge Ure, 

Táto nahrávka  je nepopierateľnou klasikou novej vlny 80. rokov a doteraz najväčším úspechom skupiny. Tento album produkoval Connie Plank.

LP Vienna vydala spoločnosť Chrysalis Records a dosiahlo 14. mieste v hitparádach. Prvý singel „Sleepwalk“ sa dostal do rebríčka TOP 0. Druhý singel „Passing Strangers“ bol neúspešný, skutočným hitom však bol tretí singel, zláštna romatická a až monumentála sklada „Vienna“.

Skupina skladbu  nahrala  pod dojmom filmu Carol Reeda „Tretí muž“ (1949), ktorý vychádza z rovnomenného románu Grahama Greena. Skladbu Vienna sprevádzal nezabudnuteľný videoklip.  Ten sa dostal na druhé miesto v rebríčkoch. Po úspechu singla album vydali znovu. Druhé vydanie  dosiaho tretie miesto v príslušnom rebríčku.

Pod Ureho vedením mala kapela komerčne úspešné obdobie, ktoré končilo niekedy v polovici 80. rokov. Skupina album nahrala v zostave: Chris Cross – basová gitara, syntetizátory, vokály, Warren Cann – bicie nástroje, electronické perkusie, vokály, Billy Currie – klávesy, syntetizátory, husle, viola a husle, Midge Ure – sólový spev, gitara, klávesy. V tejto zostave koncertuje aj v súčasnoti,