Ukrajinskí veritelia diskutujú o reštrukturalizácii

KYJEV – Zelenského vláda dúfa, že dohodu uzavrie do septembra napriek neistote okolo nových západných záchranných balíkov.

Ukrajinskí medzinárodní držitelia dlhopisov vytvorili výbor veriteľov, ktorý má rozhodnúť o reštrukturalizácii dlhu vo výške 20 miliárd USD, ktorú chce Kyjev uskutočniť do septembra, uprostred neistoty ohľadom toku finančných prostriedkov na záchranu z konfliktu s Ruskom.

Držitelia dlhopisov vytvorili výbor – kľúčový krok pred rokovaním – „v reakcii na žiadosť ukrajinskej vlády“, uviedol výbor v utorok vo vyhlásení.

Vláda Volodymyra Zelenského dala jasne najavo, že chce rokovať o odpustení dlhu pred augustovým vypršaním dvojročného moratória na platby, ktoré držitelia dlhopisov udelili Ukrajine v prvých mesiacoch vojenského konfliktu. Reštrukturalizácia, ktorá sa týka približne pätiny zahraničného dlhu Ukrajiny a mohla by zahŕňať aj štátne spoločnosti, prichádza k obrovskej neistote, kedy Kyjev dostane novú finančnú pomoc od Západu.

Západné vlády sa tiež nevedia dohodnúť na tom, či môže Ukrajina získať prístup k zmrazeným ruským menovým rezervám v hodnote približne 330 miliárd dolárov. Nedostatočná odpoveď na túto otázku už spôsobila sklamanie medzi majiteľmi dlhopisov. Ministerka financií USA Janet Yellenová v utorok vyzvala Kongres, aby uvoľnil odloženú vojenskú a nevojenskú pomoc Ukrajine vo výške viac ako 60 miliárd dolárov. Krajiny B7 budú tento týždeň pokračovať v rokovaniach o zmrazených ruských aktívach, dodala Yellenová.

Ukrajina sa zaviazala reštrukturalizovať svoj súkromný dlh v roku 2024, keď minulý rok požiadala MMF o ďalšie finančné prostriedky na záchranu. Ministerstvo financií v tom čase uviedlo, že reštrukturalizácia bude mať za cieľ „čo najskôr obnoviť prístup Ukrajiny na trh“.

Oficiálni veritelia krajiny už predĺžili moratórium na splácanie dlhu do roku 2027, keď sa skončí súčasný záchranný program MMF pre Ukrajinu, a dali jasne najavo, že v tejto fáze uskutočnia reštrukturalizáciu. Podľa MMF musí Ukrajina obmedziť úroveň verejného dlhu na približne štyri pätiny HDP do roku 2028 a na dve tretiny do roku 2033.

Prečo reštrukturalizovať dlh?

Ukrajinské dlhopisy zaradené do zoznamu aktív, ktoré posudzuje výbor, zahŕňajú 17 miliárd dolárov v dolárových cenných papieroch a 2,25 miliardy eur v eurách so splatnosťou od tohto roku do roku 2035. Mená členov komisie nie sú zverejnené. Dlhopisy sa v súčasnosti obchodujú na extrémne nízkych úrovniach 25 až 30 centov za dolár ich pôvodnej nominálnej hodnoty.

Za finančných a právnych poradcov výboru boli vymenovaní investičná banka PJT Partners a advokátska kancelária Weil, Gotshal a Manges.

Podľa Evgenia Sleptsovej, hlavnej ekonómky rozvíjajúcich sa trhov v Oxford Economics, dlh Ukrajiny „zostáva neudržateľný bez výraznej reštrukturalizácie“. Okolo tohto procesu však panuje “výnimočná neistota” vzhľadom na otázky o podpore USA a ťažkostiach pri vytváraní ekonomických prognóz, dodala.

Mnohí držitelia dlhopisov tvrdia, že uznávajú potrebu reštrukturalizácie v tomto roku vzhľadom na ekonomické škody spôsobené vojenským konfliktom. Okrem toho je potrebné umožniť Ukrajine vrátiť sa na globálne trhy s dlhopismi a relatívne rýchlo prilákať nové peniaze.
Niektorí investori však tvrdia, že tento rok bude ťažké reštrukturalizovať dlh vzhľadom na neistotu ohľadom vojny a pochybnosti o tom, kedy prídu ďalšie prisľúbené medzinárodné fondy pre Ukrajinu. Iní držitelia dlhopisov tvrdia, že alternatívy reštrukturalizácie, ako je predĺženie moratória alebo default, sú neprijateľné a skomplikujú rokovania o dlhu v budúcnosti.

„Keď sme v roku 2022 rokovali o moratóriu, mali sme solventnosť, ale očividne existovala národná potreba šetriť zdroje,“ povedal jeden z držiteľov dlhopisov. “Teraz vieme, že dlh je neudržateľný a nemá zmysel ho odkladať na neskôr.”

( Na základe  materiálov  od Bloomberg )