Ruská centrálna banka počíta s odpojením SWIFT

Ruská centrálna banka si robí starosti s bezporuchovým priebehom platieb cez banky, ktoré nepracujú priamo s platobnými systémami Mastercard, Visa. Radí im uzavrieť dohody s inými bankami. Píše o tom denník Vedomosti.

Je to pre prípad ak by banku, ktorá je partnerom inej banky, odpojili od tohto platobného systému. V tom prípade by mala banka nepriamo pracujúca s platobným systémom automaticky nového sprostredkovateľa. Predstavitelia bankového sektora tvrdia, že list znamená snahu ruskej centrálnej banky poistiť sa na prípad, ak by USA zaviedli sankcie, ktorými odpoja Ruskú federáciu od platobných systémov Visa a Mastercard.

Včera 6. 12. 2018 špeciálny predstaviteľ USA v Ukrajine Kurt Volker povedal, že USA môžu kvôli konfliktu v Azovskom mori dosiahnuť odpojenie Ruskej federácie od platobného systému SWIFT. Pred niekoľkými dňami Ruská federácia zadržala v Azovskom mori tri ukrajinské lode. Operácia bola spojená so streľbou na posádky lodí. Niekoľko námorníkov bolo ranených.

SWIFT  je skratka medzinárodnej inštitúcie Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, čo sa prekladá ako  Spoločnosť pre celosvetovú medzibankovú finančnú telekomunikáciu. Je to organizácia, ktorá prevádzkuje celosvetovú sieť, pomocou ktorej dochádza k elektronickej výmene správ o finančných transakciách medzi bankami a ďalšími finančnými inštitúciami.

Centrála spoločnosti SWIFT sa nachádza v meste La Hulpe neďaleko Bruselu. Jej činnosť sa riadi belgickým právom.

Spoločnosť  založilo 239 bánk  z 15 krajín v Bruseli v roku 1973 bankami z 15 krajín. Vtedy začala s definovaním spoločného jazyka pre finančné transakcie a systémy spracúvajúce zdieľané finančné údaje. Jej základy položili v roku 1975 a prvú správu poslali v roku 1977.

Špeciálny predstaviteľ USA pre Ukrajinu komentoval možné odpojenie Ruskej federácie od systému medzinárodných platieb SWIFT.

“Ľudia to nazývajú jadrovou opciou, Bude to viesť k zvýšeniu nákladov pre všetkých účastníkov, Veľkým nákladom pre Rusko, ale aj veľkým nákladom pre spojencov. V konečnom dôsledku musíme zachovať možnosť tejto varianty.” citujú ukrajinské médiá Volkera.

Ruská centrálna banka vznikla 13. júna 1990.