Bitcoin je lepším zabezpečením proti inflácii a deflácii ako zlato alebo hotovosť, Cathie Wood

NEW YORK – Bitcoin je zaistením proti inflácii aj deflácii, pretože nemá žiadne riziko protistrany a prakticky nepoužíva žiadnu inštitucionálnu účasť. Toto je digitálne zlato, hovorí šéfka ARK Investment Management Cathie Wood.

Najlepším zabezpečením proti deflácii v nasledujúcom desaťročí je bitcoin, nie zlato alebo hotovosť. Pre agentúru Bloomberg o tom povedala šéfka ARK Investment Management Cathie Wood.

Nástup nových technológií, rozvoj umelej inteligencie, elektromobilov, robotov, sekvenovania genómu a blockchainu podľa nej vyvolá v najbližších rokoch globálnu defláciu. Momentálne sa svetové trhy sústreďujú na infláciu, no Cathie Woodová je už od roku 2021 zástancom hypotézy o blížiacej sa deflácii.

„Bitcoin. Obdobie,“ odpovedala investorka na otázku, ktoré tri triedy aktív zaradí do portfólia na najbližších desať rokov. — „Bitcoin je zaistením proti inflácii aj deflácii, pretože nemá žiadne riziko protistrany a jeho použitie je prakticky bez účasti akýchkoľvek inštitúcií. Toto je digitálne zlato.”

Podľa Wooda cena bitcoinu v najbližších desiatich rokoch presiahne 1 milión dolárov. Dnes má táto kryptomena hodnotu približne 34 000 dolárov, teda približne polovicu toho, čo bola na svojom historickom maxime v roku 2021.

Stojí za zmienku, že Cathie Wood je zainteresovanou stranou: jej spoločnosť okrem iného podala žiadosť americkým regulačným orgánom o schválenie spustenia burzovo obchodovaného fondu (ETF) zameraného na bitcoiny. Okrem toho jej spoločnosť investovala do spoločnosti Grayscale Bitcoin Trust.