Ukrajina zhabala produktovod Prikarpatzapadtrans

KYJEV  – Prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij oznámil, že Ukrajina zhabala produktovod  Prikarpatzapadtrans. Schválil rozhodnutie ukrajinskej tajnej služby SBU.

Spoločnosť Ukrtransnafta sa stala držiteľom akcií produktovodu už 22. februára 2021. Túto firmu kontroluje štát. Je dcérskou firmou štátnej firmy Naftogaz Group.  Prikarpatzapadtrans má celkový kapitál 200 miliónov hrivien.

„Na základe rozhodnutia Rady národnej bezpečnosti z 19. februára 2021 sa vrátil štátu strategický ropovod, ktorý mu bol nelegálne odcudzený. Počas vyšetrovania sa ukázalo, že počas rokov 2017 – 2019 bolo zničených takmer 400 kilometrov potrubia. Ide o sabotáž, ktorej dôsledkom budú trestné podania  a trestná zodpovednosť, “uviedol prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij.

Predseda sa tiež obrátil na všetkých, ktorí sa podieľali na zničení časti ropovodu, vetou „Vaša vec bude potrubie“. V tejto vete slovo vec má význam vyšetrovanie, alebo vyšetrovaný prípad.

Spor o vlastníctvo ukrajinského úseku ropovodu Samara-západný smer vybudovaného počas Sovietskeho zväzu trvá od roku 2011. Potom Hospodársky súd v regióne Rivno uznal štát Ukrajina ako úplného vlastníka objektu. Potom bolo rozhodnutie v roku 2015 zrušené.

Spoločnosť Swiss International Trading Partners AG získala v roku 2016 spoločnosť OOO PrikarpatZapadtrans, ktorá prevádzkuje ropovodný produktovod, od ruskej štátnej spoločnosti Transnefť. V roku 2017 súd potvrdil vlastnícke práva spoločnosti PrikarpatZapadtrans 000. Zároveň sa začalo vyšetrovanie v Národnej protikorupčnej kancelárii.

Protimonopolný úrad Ukrajiny 18. marca 2019 povolil bieloruskému ropnému bitúmenovému závodu získať podiel viac ako 50% na základnom imaní firmy Prykarpatzapadtrans. Závod v Červenskom okrese patrí monopolnému bieloruskému obchodníkovi s ropou „Interservice“, ktorý vlastnil Nikolaj Vorobej.

Švajčiarsku spoločnosť International Trading Partners AG vlastní nemecký občan Anatolj Šeffeer. Ukrajinské médiá spájajú Anatolija Šeffer s okolím ukrajinského miliardára a Putinovho krstného otca Viktora Medvedčuka. Anatolij Šeffer je tiež riaditeľom švajčiarskej spoločnosti ITC Industry Trading Company SA, ktorá podpísala desaťročný kontrakt na dodávku nafty od Rosneftu až do výšky 50 miliárd dolárov.

V prvej polovici roku 2019 sa Viktor Medvedčuk stretol s Alexandrom Lukašenkom najmenej štyrikrát, a to aj počas svojej cesty do Soči a Petrohradu.

Dňa 17. decembra 2020 Európska únia zverejnila mená ľudí a názvy spoločností zahrnutých v treťom balíku sankcií. Z jednotlivcov bolo na zoznam zahrnutých 29 ľudí, vrátane Nikolaja Vorobeja, ktorý má prezývku “Lukašenkova peňaženka“.

Na konci decembra 2020 vyšlo najavo, že Nikolaj Vorobei už nie je vlastníkom spoločností Interservice LLC, Absolutbank a turistického komplexu Krasny Bor. Predtým vlastnil ich akcie so svojou manželkou.

Dňa 28. decembra 2020 Ukrajinská národná banka neschválila predaj miestnej banky BTA Nikolajovi Vorobejovi.

Dňa 2. februára 2021 uvalil ukrajinský prezident Vladimír Zeleniskij  sankcie proti Tarasovi Kozakovi, ako aj proti právnickým osobám, ktoré kontroluje TV Vybor, televízna a rozhlasová spoločnosť 112-TV, Leader TV, Partners TV, Novosti 24 hodín, Nové komunikácie . Vysielali pod značkami 112 Ukrajina, NewsOne a ZIK. Taras Kozak a jeho mediálne projekty sú spojené aj s Viktorom Medvedčukom.