Čo týždeň dal: S&P 500 láme historické maximá

NEW YORK – Cena čierneho zlata dnes zaznamenala pokles v reakcii na priebežné výsledky stretnutia  štátov, ktoré sú členmi OPEC +.

Stretnutie medzi producentmi ropy sa podľa vyjadrení delegátov skončilo bez akýchkoľvek odporúčaní ohľadom budúcej produkcie.

Po predchádzajúcom zasadnutí OPEC-u + zostali investori prekvapení z dôvodu rozhodnutia členov organizácie o nezvyšovaní ťažby a o zachovaní ťažobných obmedzení. Aktuálne čísla zo správy od americkej Energy Information Administration naznačujú, že by v Spojených štátoch amerických mohlo dôjsť k oživeniu dopytu po rope. Americké rafinérie sa opäť dostávajú do takmer plnej prevádzky po tom ako boli v posledných mesiacoch obmedzené rôznymi výpadkami. Aktuálne sa ropa v týchto rafinériách spracováva najvyššou rýchlosťou za obdobie posledného roka. To môžeme vidieť aj v prípade spoločnosti Exxon Mobil, ktorá by mohla vykázať svoj prvý zisk za 5 štvrťrok vďaka lepším výsledkom svojich divízií. Vyššie ceny ropy a zemného plynu môžu poskytnúť nárast až o 2,7 miliárd USD a vykompenzovať tak náklady z februárových mrazov. V ostatných regiónoch sveta zostáva spotreba stále zasiahnutá situáciou okolo koronavírusu. Pandémia neustále bráni plnohodnotnému zotaveniu v dopyte po rope na európskom kontinente. Francúzsko sa začína prikláňať k myšlienke národného lockdownu. Tieto všetky faktory teda vytvárajú značnú neistotu medzi obchodníkmi na trhu s ropou.

Egypt hovorí, že môže usilovať o odškodnenie zhruba vo výške 1 miliardy USD potom, čo obria kontajnerová loď skoro týždeň blokovala Suezský prieplav. Čiastka je hrubým odhadom strát spojených s tranzitnými poplatkami či za náklady na vybavenie a prácu spojenou s vyslobodzovaním lodi, povedal predseda úradu pre Suezský kanál Osama Rabie. Kvôli upchaniu prieplavu dočasne posilňovali ceny ropy, nakoľko denne touto trasou prechádza až milión barelov ropy. Oneskorenie dodávok môže spôsobiť dočasný nedostatok tejto komodity.

Svetový obchod s tovarom sa v tomto roku zvýši o 8 % po minuloročnom prepade o 5,3 %, za ktorým stála pandémia choroby COVID-19. Predpovedala to včera Svetová obchodná organizácia (WTO). Zlepšila tak svoje októbrové odhady, podľa ktorých sa mal obchod vlani znížiť o 9,2 % a tento rok stúpnuť o 7,2 %.

Americký index S&P 500 po prvýkrát v histórií prekonal psychologickú hranicu 4000 bodov. Americké akcie pokračujú v raste po solídnom marci. Podporili ich najmä ďalší fiškálny stimul. Tentokrát ide o plán investícií do infraštruktúry s cenovkou 2,25 bilióna USD. Pozitívom na trhu je taktiež znovu otváranie ekonomiky.

Niektorí analytici z Wall Street sa však obávajú, že zvýšenie firemnej dane, ktoré je súčasťou Bidenom navrhovaného balíka, môže predstavovať riziko pre zotavenie ziskov firiem a rast cien akcií. Taktiež ďalšia finančná injekcia, zvyšuje riziko multiplikačného efektu, kvôli ktorému môže nekontrolovateľné vzrásť miera inflácie.

Capital Markets, o. c. p., a s.