Ukrajina sa nemôže stať bezhotovostnou bez daňovej reformy a kapitálovej amnestie

KYJEV – Prechod Ukrajiny na bezhotovostnú ekonomiku bude sprevádzať daňová reforma, kapitálová amnestia a zmeny v infraštruktúre.

Uviedol zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie Rostyslav Šurma. Informuje o tom agentúra Interfax-Ukraine.

“Pôjde o postupný proces zahŕňajúci desiatku reforiem v ďalších oblastiach. Bez komplexnej daňovej reformy, vrátane verzie, o ktorej sme začali diskutovať, s výrazným znížením daňových sadzieb, to nebude možné,” povedal na tlačovej konferencii v Kyjeve.

Podľa neho, ak sa pri súčasnom daňovom zaťažení všetko presunie do bezhotovostného styku, buď výrazne klesnú príjmy ľudí, alebo sa ekonomika môže stať nekonkurencieschopnou.

Druhým predpokladom prechodu na bezhotovostný styk je podľa Šurmu úplná a totálna amnestia kapitálu.

“Ak prejdeme na bezhotovostný platobný styk, všetci tí, ktorí nahromadili kapitál, by mali dostať možnosť ho legalizovať,” je presvedčený úradník.

Okrem toho ďalším problémom, ktorý je potrebné vyriešiť pri prechode na bezhotovostný platobný styk, je zabezpečenie podmienok pre bezhotovostné platby na celom území Ukrajiny, na čo sa pripravuje projekt s Ukrpoštou, ktorého podrobnosti Šurma zatiaľ nezverejnil s tým, že verejnosť sa o nich dozvie v najbližších týždňoch.

Pri vysvetľovaní dôvodov, prečo štát zaviedol bezhotovostný platobný styk, sa úradník zameral predovšetkým na dve veci: nízke platenie daní v mimovládnom sektore a úplatkárstvo.

“Objektívne ľudia neplatia dane. Z tých, ktorí pracujú v mimovládnom sektore, 60 až 70 % neplatí dane v plnej výške. To je fakt. Stačí sa pozrieť na spotrebiteľské výdavky v ekonomike a výšku vyplatených miezd, aby sme dospeli k týmto číslam,” vysvetlil Šurma.

Pokiaľ ide o korupciu, poznamenal, že napriek mnohým špekuláciám na tému konverzie nekalých príjmov na bezhotovostné platby alebo bitcoiny, “99,9 % úplatkov sa realizuje v hotovosti”.

“Prechod na bezhotovostný platobný styk nedáva 100 % záruku odstránenia korupcie, ale na rozdiel od hotovosti vždy zanecháva stopy. Boj s korupciou bude oveľa jednoduchší,” je presvedčený úradník.