Ukrajina: plukovník z Odesy použil úplatky od brancov na kúpu vily v Španielsku a automobilov

KYJEV  – V súvislosti s úplatkami  bol zatknutý plukovník Jevhen Borisov, vedúci odvodového strediska v Odese. 

Prijímal úplatky za odklad odvodov a podarilo sa mu nahromadiť viac ako štyri milióny eur. A takto so svojím “zárobkom” nakladal.

Odeský vojenský dôstojník Jevhen Borisov bol obvinený z brania úplatkov za uznanie stoviek osôb nespôsobilých na vojenskú službu. Podľa predbežného vyšetrovania dali muži plukovníkovi 8 000 až 9 000 eur, aby sa vyhli odvodu.
Borisov údajne nahromadil najmenej 4,6 milióna eur, čo sa približne rovná jeho platu za 260 rokov vojenskej služby.

Prípad sa začal po vyšetrovaní denníka Ukrajinska pravda, ktorý zistil, že na meno matky dôstojníka bola kúpená vila v Marbelle (Španielsko) v hodnote 3,4 milióna eur. Žena zároveň daňovým úradom priznala príjem 100 000 eur za posledných 20 rokov.

Podľa Štátneho úradu pre vyšetrovanie (ŠÚV) sa životná úroveň vojaka a jeho rodiny od začiatku rusko-ukrajinského konfliktu prudko zvýšila. Okrem vily si Borisovova manželka kúpila kancelárske priestory v Marbelle v hodnote približne pol milióna eur. Okrem toho si plukovníkovi príbuzní za posledný rok kúpili luxusné autá.

Po zverejnení správy sa Borisov dal na útek, pravidelne menil autá a čísla mobilných telefónov. Podľa vyšetrovania sa pokúsil opustiť krajinu. Službám ŠÚV sa podarilo Borisova zatknúť, pričom ho vylákali do Kyjeva a sľúbili mu imunitu, ak sa dostaví z vlastnej vôle.

Veľký ohlas, ktorý tento prípad vyvolal v ukrajinských médiách, prinútil prezidenta Zelenského začať rozsiahlu kampaň za reformu postupu uznávania spôsobilosti na vojenskú službu.

Od zavedenia vojnového stavu v krajine nemôžu muži vo veku od 18 do 60 rokov opustiť Ukrajinu. Zároveň sa veľkosť armády vrátane aktívnych vojakov a záložníkov pohybuje medzi dvesto až tristo tisíc mužmi. Odvodové strediská sú najdôležitejším a najkorupčnejším stupňom výberu. Uznanie za nespôsobilého na vojenskú službu vo väčšine prípadov poskytuje aj možnosť opustiť krajinu.

Najmenej 21 ukrajinských vojakov je už vyšetrovaných pre korupciu v odvodových kampaniach. Vláda poverila príslušný štátny orgán, aby preveril životnú úroveň ďalších 102 veliteľov odvodových stredísk a ich zástupcov.