Ukrajina môže nakupovať plyn v Európskej únii

Vedúci manažér ukrajinského podniku Naftogaz, Andrej Kobolev, pripustil, že spoločnosť už má „plán B“ v prípade odmietnutia Ruska predĺžiť dohodu o tranzite plynu po roku 2019. Uviedol to vrcholový manažér spoločnosti v Bruseli počas okrúhleho stola o budúcom tranzite plynu cez Ukrajinu. Napísala o tom agentúra Ukrinform.

„Taktiež pracujeme na zvýšení príležitostí týkajúcich sa dovozu z Európskej únie a sme presvedčení, že terminály na skvapalnený plyn budú schopné plne nahradiť ruský plyn, ak sa Gazprom rozhodne túto možnosť vybrať,“ uviedol Kobolev. rozšírenie zásobníkov plynu na Ukrajine.

Podľa Koboleva sa európski výrobcovia pripravujú na ruské odmietnutie ukrajinského tranzitu, v dôsledku čoho vytvárajú rezervy a dodatočnú kapacitu, aby sa vyhli možným rizikám. „Krátka odpoveď je preto: viac skladovacích zariadení a viac skvapalneného plynu,“ zhrnul vrchný manažér ukrajinskej spoločnosti.

Zmluva o tranzite plynu medzi Ruskom a Ukrajinou končí v roku 2019. Ruská strana sa ešte nerozhodla, či predĺžiť existujúcu zmluvu, Moskva už niekoľkokrát zmenila svoje stanovisko k tejto otázke. Kyjev je presvedčený, že spustenie dvoch projektov naraz, Nord Stream 2 a Turkish Stream, v skutočnosti ukončí vyhliadky na ukrajinský tranzit.