Maďarsko chce nakupovať plyn v Azerbajdžane

Maďarsko dúfa, že dostane plyn z Azerbajdžanu od roku 2021. Informáciu o tom priniesol včera 29. marca 2019 portál Ministerstva zahraničných vecí a obchodu Maďarskej republiky.

Preprava azerbajdžanského plynu do Maďarska by mohla byť možná od roku 2021 a minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó a jeho azerbajdžanský partner Parviz Šachbazov v Baku sa dohodli na tom, že zriadia pracovnú skupiny pre energetiku, ktorá by ju mala pripraviť.

Pán Szijjártó vo svojom telefonickom vyhlásení pre maďarskú tlačovú agentúru MTI po rokovaniach v Baku povedal: „Maďarsko má záujem podieľať sa na zvýšenej produkcii zemného plynu v Azerbajdžane od roku 2021 a na prepravách plynu určených pre Európu“. „Je to mimoriadne dôležité pre Maďarsko, pretože diverzifikácia ciest obstarávania plynu je dlhodobo na programe, ale z rôznych geologických a regionálnych dôvodov sa to zatiaľ nedalo realizovať“, dodal.

„Teraz existuje reálna šanca, že sa to deje v súvislosti s Azerbajdžanom od roku 2021, čo by výrazne zlepšilo dodávky zemného plynu v Maďarsku,“ povedal Szijjártó.

Minister upozornil na skutočnosť, že konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou má extrémne závažný vplyv na stredoeurópsky región, pretože dohoda, ktorá by zabezpečovala pokračujúcu prepravu zemného plynu do strednej Európy z Ruska cez Ukrajinu od začiatku. budúci rok ešte nebol uzavretý. Pre Maďarsko to predstavuje mimoriadne vážnu výzvu vzhľadom na skutočnosť, že viac ako polovica ruského dovozu plynu do Maďarska prichádza cez Ukrajinu.

Pán Szijjártó poukázal na to, že minulý týždeň už dospel k dohode s ruskou energetickou spoločnosťou Gazprom o podrobnostiach prepravy plynu do roku 2020, ale vzhľadom na krehkú situáciu musel okamžite začať rokovania o obstarávaní plynu na rok 2021.

„Vážne si myslíme, že zlepšenie energetickej bezpečnosti Maďarska si vyžaduje, aby sme boli schopní obstarať zemný plyn spotrebovaný v Maďarsku z viacerých zdrojov. Keď sa pozrieme po regióne, zdá sa, že jedným z najschodnejších scenárov v súvislosti so zdrojmi na odber plynu by mohol byť zemný plyn prepravovaný z Azerbajdžanu, “povedal minister.

Upozornil na skutočnosť, že Azerbajdžan každoročne vyváža 16 miliárd kubických metrov zemného plynu do Turecka a regiónu juhovýchodnej Európy, ale v kaukazskej krajine sa objavili tri nové plynové polia, z ktorých každá má kapacitu viac ako 500 miliárd kubických metrov, a začali prípravy na zvýšenie kapacity plynovodu do juhovýchodnej Európy zo 16 miliárd metrov kubických za rok na 31 miliárd.

„Týmto sa otvára možnosť väčšieho množstva plynu do regiónu, v súvislosti s ktorým ešte nebola podpísaná žiadna zmluva. Maďarsko má záujem na tom, aby mohol od roku 2021 nakupovať plyn na maďarskú spotrebu, a preto som sa s ministrom dohodol na vytvorení pracovnej skupiny, “povedal Szijjártó.