Ruské sójové bôby prichádzajú na čínske stoly

Obchodný konflikt uškrtil americký vývoz sóje do Číny, najväčšieho trhu pre bôby. Teraz poskytuje príležitosti pre ruských poľnohospodárov,” píše dennník The Wall Street Journal.


Kolchoz „Partizaán“ v sibírskej dedine Razdoľnoje mali byť vyhodené na smetisko dejňin podobne ako tisíce ďalších, ktoré sa po páde Sovietskeho zväzu zrútili. Namiesto toho tam len zozbierali najväčšiu úrodu v 90-ročnej histórii. kúpili nové vybavenie a zaplatili rekordné bonusy, jeho tajomstvom sú sójové bôby – a čínsky trh je vzdialený len 13 míľ, “píšu autori Thomas Grove a Anatoly Kurmanaev.

“Obchodný spor prezidenta Trumpa s Pekingom takmer anuloval americký vývoz sóje do Číny, čo je najväčší trh pre bôby. Tento týždeň čínski predstavitelia opätovne potvrdili svoj zámer kúpiť viac amerických sójových bôbov na vrchole hospodárskych rokovaní medzi USA a Čínou. Výsledok týchto rokovaní je nejasný, čo sa odráža v nedávnej volatilite amerického futures na sójové bôby, “píše denník.

Medzitým ruskí poľnohospodári, ako napríklad v kolchoze Partizán v regióne rieky Amur, získavajú časť strateného vývozu amerických sójových bôbov.“ Sójové bôby tu bolo veľmi ťažké predať, “hovorí Viktor Silochin, manažér 27 hektárového poľnohospodárskeho družstva Partizan, ktorú vlastnní kolektív pracovníkov. “Teraz mi denne telefonujú z Číny.” Počas štyroch rokov ruský vývoz sójových bôbov do Číny vzrástol viac ako 10-krát, na takmer 1 milión ton,” konštatuje denník.

“V Číne, vďaka americkým clám sa uvoľnila medzera a môžeme ju obsadiť,” povedal Oleg Turkov, minister poľnohospodárstva regiónu Amur. “Môžeme predať všetko, čo môžeme vypestovť – dopyt je neobmedzený.”

„Tržby z predaja sójových bôbov poskytli finančné prostriedky na opravu miestnej školy v Razdoľnom a obnovili vidiecku poliklimiku a športový štadión s cieľom udržať mladých pracovníkov .

„Čas ukáže, či Rusko môže dosiahnuť takýto rast, aby sa dokázalo podstatne vyrovnať s čínskym dopytom. Podľa údajov čínskej vlády predstavujú vývoz sóje z Ruska len 1% čínskeho dovozného trhu s obratom 90 miliónov ton. V roku 2017 boli Spojené štáty druhým najväčším vývozcom sójové bôby do Číny po Brazílii sa však zmenili v roku 2018 po tom, čo Čína reagovala na obchodné povinnosti USA zavedením svojich vlastných povinností, “pripomína The Wall Street Journal.