Ukazovateľ strachu Wall Street opäť maximum

NEW YORK – Ukazovateľ strachu na Wall Street vyskočil na 4-mesačné maximum, keďže investori sa obávajú, že pokles trhu sa prehĺbi v dôsledku rastúcich výnosov dlhopisov.

Ukazovateľ strachu na Wall Street v utorok vyčistil kľúčovú úroveň.

Široko používaný „indikátor strachu“ dosiahol v utorok štvormesačné maximum, keď sa Wall Street naďalej obávala prudkého nárastu výnosov dlhopisov.

Index volatility CBOE alebo VIX dosiahol vnútrodenný vrchol nad 20, čím túto úroveň prekonal prvýkrát od 24. mája 2023. Bližšie o indexe VIX nájdete tu.

Index, ktorý meria neistotu trhu sledovaním opcií, sa rozlúčil s pokojným letom a v posledných týždňoch sa vyšplhal vyššie, zatiaľ čo zisky akcií sa v prvej polovici zastavili.

Index S&P 500 od konca júla klesol o 8 %, pretože obchodníci sa obávajú, že Federálny rezervný systém sa bude snažiť potlačiť stále pretrvávajúcu infláciu udržiavaním úrokových sadzieb na súčasnej úrovni do roku 2024.

Technologicky náročný Nasdaq Composite klesol za rovnaké obdobie o 9 % a Dow Jones Industrial Average stratil takmer 2 600 bodov, čím vymazal všetky svoje zisky z roku 2023.

Signály, že Fed si zachová agresívny postoj, tiež spustili brutálny výpredaj na dlhopisovom trhu, čo zvýšilo bolesti hlavy investorov.

Výnosy 10-ročných amerických pokladničných poukážok od začiatku augusta vzrástli takmer o 80 bázických bodov na úrovne, ktoré neboli zaznamenané od finančnej krízy v roku 2008.

Aj keď VIX za posledné dva mesiace vzrástol vyššie, stále sa obchoduje hlboko pod referenčnou hodnotou.