Turecké hospodárstvo: inflácia sa blíži k 60 %

ANKARA –  Zrýchlenie rastu cien v auguste bolo oveľa vyššie, ako sa očakávalo.

Inflácia v Turecku sa zrýchlila oveľa rýchlejšie, ako sa očakávalo, pričom zaznamenala najprudší nárast od začiatku roka 2022, čo poukazuje na problém centrálnej banky, ktorá zvyšuje úrokové sadzby v snahe ukončiť krízu životných nákladov.

V dôsledku rastúcich cien potravín a energií sa podľa tureckého štatistického úradu ročná miera rastu cien minulý mesiac vyšplhala na 58,9 % z takmer 48 % v júli. Stredný odhad v prieskume ekonómov agentúry Bloomberg bol 55,9 %.

Na mesačnej báze index v auguste vzrástol o 9,1 %, čo je tiež výrazne nad prognózou. Jadrový index, ktorý nezahŕňa volatilné položky, vzrástol v priebehu roka o 64,9 %.

“Je tu viditeľný skok v základných cenách,” povedal Erkin Isik, hlavný ekonóm QNB Finansbank. “Očakávame, že inflácia na konci roka bude okolo 70%,” s vrcholom okolo 75% v polovici roku 2024 kvôli “základným vplyvom cien zemného plynu,” povedal.

Obnovenie cenovej stability sa stalo rastúcou prioritou, odkedy prezident Recep Tayyip Erdogan vyhral v máji znovuzvolenie a následne prepracoval svoj ekonomický tím vymenovaním ministra financií Mehmeta Simseka a guvernéra centrálnej banky Hafize Gaye Erkana.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.