Tranzit plynu cez Ukrajinu musí byť výhodný

Minister energetiky Ruskej federácie Alexander Novak v televíznom kanáli “Rusko 24” pomenoval základné podmienky pre podpísanie novej tranzitnej zmluvy s Ukrajinou.

“Tranzitná zmluva bude predmetom diskusie, ale základnou podmienkou je jej komerčná atraktívnosť. To znamená vytvorenie takých hospodárskych podmienok, ktoré by boli konkurencieschopné vo vzťahu k iným oblastiam – tomu istému “Nord Stream”, “Tureckému toku”, povedal minister.
Novak nazval riešenie rozporov medzi ukrajinskou firmou Naftogaz a ruskom Gazprom druhou dôležitou podmienku.

Novak poznamenal, že o týchto podmienkach sa diskutovalo v tripartitnej skupine. Rozhodlo sa, že v máji sa uskutoční nové stretnutie na ministerskej úrovni. V tejto dobe by odborníci mali vypracovať podrobnosti o budúcej zmluve.  Súčasná zmluva o tranzite uzavretá v roku 2009 končí v roku 2019. Naftogaz nazval túto dohodu “najnebezpečnejšou v celej histórii nezávislej Ukrajiny”.

Rozhovory o plyne v Bruseli 21. januára 2019 medzi Kyjevom, Moskvou a Európskou komisiou odhalili ešte viac rozporov medzi stranami ako predtým. Rusko a Ukrajina si vymenovali podmienky pre pokračovanie vzťahov, ktoré v mnohých ohľadoch vzájomne odporujú.

Po skončení stretnutia v trilaterálnom formáte zástupcovia strán vystúpili s novinármi a všetci komunikovali hlavne s predstaviteľmi médií svojej krajiny.