Tlačová konferencia Zelenského trvala 14 hodín

KYJEV – Dňa 10. októbra 2019 usporiadal ukrajinský prezident Vladimir Zelensky tlačovú konferenciu, ktorá trvala viac ako 14 hodín. Bolo na nej asi 300 novinárov. Jednou z ústredných tém bolo obvinenie Trumpa. Videozáznam z tlačovej konferencii úvadzame v závere textu. Vytvoril tým svetový rekord v dĺžke tlačovej konfrencie.

“Za posledné dva týždne čelil protestom proti kontroverznej mierovej dohode na ukrajinskom juhovýchode, nenápadnej návšteve Medzinárodného menového fondu (MMF) a rezignácii jedného z reformátorov, členov kabinetu, zjavne to znamená bývalého vedúceho Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Alexandra Daniľukaka.” Napísal britský denník The Guardian.

The Guardian 

Jeho administratíva rozhodla, že na oživenie príbehu mladého prezidenta mimo systému s ratingom podpory 70% je potrebné široké gesto, poznamenáva denník.

Toto gesto bolo naplánované na štvrtok, keď ukrajinský prezident usporiadal tlačovú konferenciu, ktorú jeho úrad nazval 14-hodinový maratón, za prítomnosti 300 novinárov, ktorí nakoniec vyzerali skôr ako nútený pochod.

Zelensky sa pýtal na potravinovom kurte v zrekonštruovanej budoveniekdajšieho zbrojárskeho podniku Arsenal a sedel pri širokom stole vedľa nápisu Oysters and Sparkling (ustrice a šumivá).

Miesto bolo starostlivo vybrané, aby sa zdôraznila otvorenosť administratívy. Osem hodín po začatí podujatia muž v veste s nápisom „expert“ odovzdal Zelenskému cenu za najdlhšiu tlačovú konferenciu – rekord predtým patril bieloruskému prezidentovi.

<…>

Zelenskij vyhlásil, že je pripravený vyšetriť úlohu Ukrajiny vo voľbách do USA v roku 2016, ak dôjde k oficiálnej žiadosti Spojených štátov. Uviedol tiež, že vedel o potrebe stretnúť sa s Trumpom a uviedol, že americké vzťahy s Ukrajinou sú „unavené“ a že Američania „chcú vedieť, kam ich peniaze idú“.

Hlavným odkazom Zelenského pre Spojené štáty však bolo toto: do toho nás nezaťahujte.

“Zvoľte  si svojho prezidenta sami,” povedal Zelenskij americkým novinárom v snahe zaujať neutrálny postoj, pokiaľ ide o obvinenie vyhlásené Demokratmi. “A ak je to možné, nezasahujte do volieb na slobodnej Ukrajine.”

Reuters

Globálna tlačová agentúra Reuters napísala: „Bývalý komik, ktorý v apríli získal nedostatok volebných víťazstiev, napriek nedostatočným politickým skúsenostiam, sa Zelenskij (41) dostal do politického zápasu vo Washingtone medzi Trumpom a jeho demokratickými oponentmi proti jeho vôli.

 

<…>

Stretnutie v oblekoch bez väzieb, presunuté z ukrajinčiny do ruštiny a niekedy do angličtiny, sa skončilo po polnoci a bolo pravidelne prerušované výkrikmi demonštrantov….

Hovoril o svojom vzťahu s Igorom Kolomojskim, jedným z najbohatších ľudí na Ukrajine, ktorého zdĺhavý boj s orgánmi pre kontrolu veľkej banky ovplyvnil imidž krajiny v očiach zahraničných investorov.

Obvinil tiež Rusko z odkladu samitu, ktorého cieľom bolo vyriešiť konflikt medzi Kyjevom a ruskými silami v Donbase, počas ktorého za päť rokov zomrelo viac ako 13 tisíc ľudí.

Ale tlačová konferencia sa znova a znovu vrátila k úlohe Ukrajiny v prípade obžaloby v Spojených štátoch: Zelenskij sa v jednom momente sklonil hlavou a uškrnul sa pri ďalšej otázke. “

The New York Times 

Americký mienkotvorný denník The New York Times referuje:  „Keď dve staršie ženy začali kričať na prezidenta Vladimíra Zelenského, prerušujúc otázky novinárov o letnej výzve prezidenta Trumpa sťažnosťami na starostu (starostu mesta Kyjev Vitalija Klička) , mladý ukrajinský líderjasne uviedol, aké sú jeho priority.

Zelenskij, ktorého strana sa volá „Služobník ľudu“, opustil novinárov a jeho rozhorčenú tlačovú tajomníčku a išiel počúvať ženy, poveril svojich asistentov, aby napísali informácie a určili, ako vyriešiť ich problémy.

Scéna sa konala počas celodennej tlačovej konferencie, ktorú pán Zelensky usporiadal  jedálenskom komplexe v centre Kyjeva v rámci snahy o opätovné získanie kontroly nad agendou a opätovného upozornenia na vnútorné priority uprostred požiaru okolo jeho interakcie s Trumpom.

To Zelenskij neočakával, keď sa ujal funkcie v máji. Zelenskij, populárny komik a herec, ktorý hral rolu prezidenta v televízii pred tým, ako sa minulý rok pripojil k závodu o skutočné ukrajinské predsedníctvo, očakával, že sa zapojí do brutálneho boja proti oligarchom v dôsledku rozšírenej korupcie a čelí ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

<…>

Pokúsil sa zamerať na diskusiu o naliehavých problémoch, kvôli korým bol, ako aj väčšina Ukrajincov, zvolený: bujná korupcia, rozpadajúca sa infraštruktúra, ale  vojna s ruskými separatistami, ktorá naďalej odčerpáva z krajiny život a financie.

<…>

Ale znovu a znovu ho novinári vrátili pánovi Trumpovi a úlohe Ukrajiny v prípade obžaloby, ktorá neohrozila ani jedno, ale dve predsedníctva naraz. Zatiaľ čo Trump bojuje za svoj politický život a odkaz v Spojených štátoch, pán Zelensky sa musel vysporiadať s dôsledkami na Ukrajine a jeho postavením v strede obrovského politického škandálu, ktorý zúri tisíce kilometrov od neho.

<…>

Je ťažké úplne určiť, ako prípad obžaloby v Spojených štátoch ovplyvnil Zelenskyho vzťah s Ukrajincami, aj keď prieskum uverejnený tento týždeň Národným demokratickým inštitútom ukázal, že 67% respondentov dôveruje alebo plne dôveruje prezidentovi. Pre mnohých môže byť dráma vo vzdialenom Washingtone menej akútna v porovnaní s naliehavými miestnymi problémami. “

<…>

Ale znovu a znovu ho novinári vrátili pánovi Trumpovi a úlohe Ukrajiny v prípade obžaloby, ktorá neohrozila ani jedno, ale dve predsedníctva naraz. Zatiaľ čo Trump bojuje za svoj politický život a odkaz v Spojených štátoch, pán Zelensky sa musel vysporiadať s dôsledkami na Ukrajine a jeho postavením v strede obrovského politického škandálu, ktorý zúri tisíce kilometrov od neho.

<…>

Bloomberg

Agentúra Bloomberg napísala:  “Svet držal päť mesiacov v očakávaní tlačovej konferencie, ale keď Vladimír Zelensky konečne dosiahol tento bod, ukrajinský televízny herec – zvolený prezident usporiadal celú show.”

<…>

Bola to schéma, ktoré sa zdala byť prevzatéápriamo zo školy vzťahov s médiami od Vladimíra Putinom. Ruský prezident má každoročné šou, na ktorej odpovedá na otázky.

<…>

Je nedobrovoľným účastníkom obžalovanej ságy, ktorá pohltila Donalda Trumpa a bola vyprovokovaná v súčasnosti všeobecne známym telefonickým rozhovorom medzi americkým prezidentom a vodcom nováčikov.

<…>

Možno je prekvapujúce, že Trump nebol témou prvej otázky, ktorú položil prezident pri začatí tlačového maratónu.

Pokiaľ ide o miestne médiá, existujú zložité vzťahy s Ruskom, vnútorná korupcia a obavy z Zelenského spojenia s miestnym miliardárom, ktorý je vlastníkom televízneho kanála, na ktorom sa objavil ako situačná komédia „Sluha ľudí“. Je to prehliadka, v ktorej umenie napodobňuje život: učiteľ dejepisu školy vyhráva prezidentské voľby takmer náhodou, čo sa v mnohých ohľadoch podobá Zelenskému úžasnému politickému dobrodružstvu.

Teraz, už pri moci, nádhera už klesla, najmä po dešifrovaní júlovej výzvy, ktorá ukázala, že Zelensky nerozumie a krčí sa pred Trumpom. Niektorí sa pýtajú, či je skutočne reformátorom, keď sa prezentoval. Vo štvrtok sa zhroutil s niektorými reportérmi, očividne naštvanými, pričom dostal otázky od novinára z miestneho časopisu, ktorý ho kritizuje.

To ho však nezastavilo. Keď udalosť trvala už 11 hodín a dôkladne prekročila plánovaný čas, hovorkyňa Zelenskeho uistila novinárov, že s ním bude každý schopný hovoriť, aj keď to znamená zostať po polnoci. “