Homofóbia nie je v pohode, ani na festivale Pohoda

BRATISLAVA –  Mimovládne organizácie Inštitút ľudských práv (IĽP) a Dúhové Slovensko n.z. vyzvali organizátorov najväčšieho hudobného festivalu na Slovensku, Pohoda v Trenčíne, aby ukončili pôsobenie biskupa Jozefa Haľka v jeho priestoroch.

Katolícky biskup Haľko bol medzi nominovanými na tohtoročnú anti-cenu Homofób roka. “Predvčerom skoro vyhral Homofóba roka a dnes je v pohode na Pohode? Homofóbia ale nie je v pohode. Biskup Haľko je známy šírením nenávisti a homofóbiou. Organizátori ho dokonca propagujú na svojom webe.

Začali sme kontaktovať manažérov hlavných hviezd tohtoročného festivalu, nakoľko v minulosti väčšina z nich verejne podporila LGBT ľudí.
Uvidíme či budú chcieť byť spájané s niečim takýmto.

Jedna z kapiel, ktorú nemôžem menovať, ale môžem povedať, že bola v reklame na festival sa nám už aj ozvala späť a situácia ju zaujíma.” povedal riaditeľ Inštitútu ľudských (IĽP) práv Peter Weisenbacher.

Biskup Haľko sa minulý rok zviditeľnil reakciou na seriál vysielaný verejnoprávnou RTVS keď na sociálne sieti napísal, že už nebude tento program pozerať nakoľko podľa neho “bozkávanie ľudí rovnakého pohlavia na obrazovku nepatrí”. Týmto výrokom si zároveň vyslúžil nomináciu v ankete o anti-cenu Homofób roka. Tú však nakoniec vyhral minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič “Zároveň navrhujeme kolegom a kolegyniam z mimovládok, ktoré na festivale sú, aby sa v tejto veci obrátili na organizátorov priamo na mieste. IĽP na podujatí odmieta participovať už niekoľko rokov, lebo veci, ktoré sa tam dejú nie su zlúčiteľné s našimi hodnotami. Za všetko spomeniem prípad, keď vedľa nášho infostánku dali priestor niekomu, kto popiera ľudské práva žien a šíri dezinformácie.” uzavrel Weisenbacher