FGE: obmedzenie cien ruskej ropy zo strany G 7 je „absurdná“ a „nepraktická“ myšlienka a návrh

LONDÝN – Ropa v prípade vážnej recesie do roku 2023 klesne na 70 dolárov za barel, ale ak bude recesia mierna, pravdepodobne sa bude obchodovať nad 100 dolárov. Tvrdí tokonzultačná firma Facts Global Energy (FGE) so sídlom v Londýne.

Navrhovaný strop vývozných cien ruskej ropy prepravovanej po mori je “absurdný a nepraktický nápad”, povedal predseda predstavenstva FGE Fereydun Fesharaki. Navrhla ho skupina ekonomicky najsilnejších krajín sveta G 7 na svojom poslednom stretnutí.

Podľa odborníka, aj keď európski dovozcovia toto obmedzenie dodržia, myšlienka je v podstate mŕtva, no aj keď sa na nej zúčastní 100 % kupujúcich, je pochybné, že to bude fungovať a Rusko môže znížiť dodávky, hoci je to nepravdepodobné.

Na základe skúseností s Iránom je tiež nepravdepodobné, že by sprísnenie poistných podmienok pre námornú prepravu ropy zastavilo tok ruskej ropy.

Pokles ruského exportu ropných produktov od spustenia špeciálnej operácie na Ukrajine je v priemere menej ako 1 milión barelov denne, ale ruský offshore export ropy teraz vykazuje zisky, nie straty, a môže sa zvýšiť.

Ropa v prípade vážnej recesie do roku 2023 klesne na 70 dolárov za barel, ale pravdepodobne sa bude obchodovať nad 100 dolárov, ak bude recesia mierna, povedal predseda FGE.

Saudská Arábia a Abu Dhabi majú udržateľné výrobné kapacity 12 mb/da 3,8 mb/d, s produkčnými cieľmi 11 mb/da 3,2 mb/d do augusta.

To znamená, že budú mať len 1,6 mb/d udržateľnej kapacity, ale FGE je presvedčená, že ak to bude možné, dôjde k pokusom stabilizovať trh.