Tieňové banky ohrozujú čínsky finančný systém
PEKING – Slabý ekonomický rast podporuje šírenie infekcie. Píše portál The Economist.
Akcie čínskeho tieňového veriteľa Xinhua Trust sa predávajú za najnižšie ceny. Spoločnosť v máji vyhlásila bankrot a stala sa tak prvým čínskym trustom, ktorý skrachoval za viac ako dvadsať rokov. Časti spoločnosti boli dané do predaja na online platforme Taobao s 30% zľavou. Nedávno sa autá spoločnosti dostali do dražby, ktorá sa konala na príkaz súdu. Výhodní zákazníci si môžu kúpiť ochranné známky Xinhua už za 12 000 juanov (1 650 dolárov).
Kolaps tieňového veriteľa je budíček: sily, ktoré viedli k jeho kolapsu, teraz ničia čínsky trustový priemysel v hodnote 21 biliónov juanov. Ekonomický rast v krajine bol slabší, než sa očakávalo, a developerov zasiahla bezprecedentná vlna defaultov a reštrukturalizácií. Čínske trusty, ktoré privádzajú investorské prostriedky do infraštruktúry, nehnuteľností a iných projektov, sú vystavené obom rizikám. Hoci bankrot Xinhua neviedol k veľkým problémom, Zhongrong, jeden z najväčších trustov v krajine, ktorý v polovici augusta zmeškal platby klientom, by mohol utrpieť širší kolaps. Investori zachvátení panikou sa obávajú, že sa do pasce dostanú aj ďalšie firmy a kolaps vyvolá ďalšie ekonomické problémy.
Počas obdobia silného ekonomického rastu v Číne fondy a ich investori dosahovali dobré výnosy a investičné produkty často ponúkali ročné výnosy 10 % alebo viac. Developeri a miestne samosprávy boli ochotní platiť vysoké úrokové sadzby, regulačné orgány mali menšiu kontrolu nad transakciami ako bankové pôžičky a trusty ťažili z rozšíreného vnímania, že vláda chráni peniaze investorov rovnako ako bankové vklady. Toto vnímanie upadlo do zabudnutia a keďže viac developerov nespláca, je pravdepodobné, že viac tieňových bánk nebude schopných splácať svoje dlhy.
Príklad spoločnosti Zhongrong, ktorá koncom minulého roka spravovala produkty dôvery v hodnote približne 630 miliárd juanov, ukazuje, ako sa problémy rozšírili z nehnuteľností do finančného systému. Keď Sunac, piaty najväčší čínsky realitný developer, minulý rok skrachoval, miestne úrady začali zmrazovať finančné prostriedky spoločnosti, aby zabezpečili dokončenie projektov. Konkrétne boli zmrazené finančné prostriedky vo Wu-chane, meste v strednej Číne, vrátane investícií súvisiacich so Zhongrongom. Ku koncu marca bolo v odvetví ako celku približne 7 % trustových produktov investovaných priamo do realitného sektora. Podľa analytikov Anz Bank sa toto riziko zvyšuje na 30 % v dôsledku nepriamych investícií prostredníctvom cenných papierov.
Riziko nákazy je obzvlášť vysoké z dôvodu všadeprítomného a neprehľadného požičiavania trustov a preto, že investície do trustov vytvárajú zložité finančné väzby. Medzi investorov spoločnosti Zhongrong patrí napríklad niekoľko kótovaných spoločností. Takéto spoločnosti často investujú do trustov, aby dosiahli vyššie výnosy. Trusty zároveň investovali približne 4,6 bilióna juanov do akcií, dlhopisov a iných fondov. Poskytli tiež pôžičky na projekty miestnej samosprávy a mestá a provincie v celej Číne teraz zápasia so splatením dlhov, ktoré podľa odhadov na konci roka 2022 dosiahli 57 biliónov juanov.
Existuje ďalší možný spôsob šírenia problémov. Zhongrong ovláda oveľa väčšia investičná spoločnosť Zhongzhi, ktorá prostredníctvom rôznych divízií spravuje aktíva v hodnote približne 1 bilióna juanov. Zhongzhi tiež čelil nedostatku likvidity a údajne nebol schopný splatiť 230 miliárd juanov, ktoré dlhuje približne 150 000 bohatým investorom. V celej krajine majú podobné spoločnosti spravujúce investície milióny klientov. Ako poznamenal riaditeľ jednej z týchto spoločností, po tom, čo sa objavili správy o problémoch Zhongzhi, znepokojení zákazníci, z ktorých mnohí sú bežní pracovníci v kancelárii, začali vypínať svoje telefóny, aby sa uistili, že ich úspory sú v bezpečí.
Takéto prepojenia medzi trustmi, miestnymi samosprávami a developermi, ako aj možnosť problémov s veľkými finančnými firmami odradili investorov. Problémy Zhongzhi skutočne zrútili čínsky akciový trh, pričom základný index CSI 300 tento mesiac klesol o viac ako 6 %. Zásahy úradníkov vrátane zníženia štátneho poplatku 27. augusta mali malý efekt.
Politici si veľmi dobre uvedomujú problémy, ktorým čelia trusty. Mnohé z nich totiž vznikli v dôsledku pokusov úradníkov znížiť riziko. Od roku 2017 regulačné orgány pozorne sledujú čínske tieňové banky v snahe preniesť na banky nepriehľadné podsúvahové pôžičky. Opatrenia sa sprísnili v roku 2020, keď štát výrazne obmedzil možnosť využívať požičané prostriedky pre developerov. Výsledkom je, že podľa výskumnej spoločnosti Capital Economics bolo v prvej polovici roka vydaných najnižší počet produktov tieňového bankovníctva za posledných desať rokov. Utiahnutie skrutiek stlačilo likviditu a podkopalo dôveru v trh s nehnuteľnosťami, čo vyvolalo zlyhania medzi developermi aj trustovými spoločnosťami.
V krátkodobom horizonte sa mnohé problémy vyriešia na úkor bohatých investorov, pretože hranica pre investovanie do trustového produktu je zvyčajne viac ako 300 000 juanov. Väčšina z nich si ani nemôže nárokovať návratnosť počiatočnej investície, keďže podmienky zvyčajne bránia investorom vybrať prostriedky, niekedy až dva roky. To by mohlo pomôcť zabrániť úplnej finančnej kríze spôsobenej výberom vkladov od tieňových veriteľov a poskytnúť vláde čas na vyriešenie krízy. Tlačová agentúra Bloomberg uvádza, že čínsky bankový regulátor už zriadil pracovnú skupinu, ktorá sa má zaoberať problémami Zhongzhi. Avšak vzhľadom na rozsiahle tienisté prepojenia takýchto firiem v celej ekonomike sa vládnym inšpektorom nemusí páčiť, čo zistia.