Ponuka zdravotných poisťovní a benefity

BRATISLAVA – Uvažujete o prepoistení sa? Finančné noviny prinášajú odpoveď na túto otázku.

Odborník radí poriadne si preštudovať ponuku benefitov aj s ohľadom na očakávané výdavky na zdravotnú starostlivosť. Netreba prehliadnuť ani to, že benefity pre stálych a nových klientov sa môžu mierne odlišovať. Rodičia a deti v rovnakej poisťovni majú tiež viac výhod.

Slováci sú konzervatívny národ a zjavne neradi menia zaužívané veci. Platí to aj o zmene zdravotnej poisťovne. Iba 8,9 percent Slovákov odpovedalo v najnovšej ankete spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom pozitívne na otázku, či plánujú tento rok meniť zdravotnú poisťovňu. Ide o jednu
z najväčších nezávislých maklérskych spoločností na Slovensku.

Ak sa pritom podľa odborníkov budú presuny medzi poisťovňami pohybovať na vlaňajších úrovniach, na zmenu sa odhodlá ešte menej ľudí. Podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa vlani s účinnosťou od januára 2021 do inej zdravotnej poisťovne prehlásilo necelých 3,4 percenta zo všetkých 5,2 milióna poistencov.”

Ešte stále si vysoké percento ľudí neuvedomuje silu benefitov, ktoré zdravotné poisťovne ponúkajú nad rámec zákona,“ pomenúva dôvody Ivan Huspenina, odborný garant pre životné poistenie spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom. Pritom vďaka nim dokážu poistenci ušetriť pomerne slušné čiastky.

Zdravotné poisťovne ponúkajú rôzne benefity aj v rámci prevencie zdravia, avšak ani tieto benefity nedokážu často ich klienti využiť.

Najžiadanejšie benefity. Ako ukazujú štatistiky, dve súkromné zdravotné poisťovne majú v súčasnosti rozdelených približne 44 percent poistencov, zvyšok je v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Podľa odborníka pritom aj
štátna poisťovňa začala pod tlakom konkurencie ponúkať lepšie benefity ako v minulosti.

Ponuka všetkých poisťovní sa pritom každý rok vylepšuje. Medzi najžiadanejšie benefity patria podľa štatistík príspevky na zuby, ústnu hygienu, preplácanie doplatkov za lieky či dietetické potraviny, ale tiež balíčky výhod pre novorodencov, rôzne doplatky v rámci očkovania alebo vyšetrení.

Napríklad medzi najnovšie tromfy zdravotnej poisťovne Union patrí príspevok na zuby pre každého svojho poistenca od nového roku vo výške až 150 eur. Týmto benefitom dorovnáva príspevok na nzuby, ktorý má ZP Dôvera tiež vo výške 150 eur. VsŽP má zase tento príspevok vo svojej Peňaženke zdravia MAXI vo výške 120 eur. V Peňaženke zdravia MINI je to menej – 60 eur pre dospelú osobu a 30 eur pre dieťa.

Pri doplatkoch za lieky a dietetické potraviny sa sumy pohybujú od 200 eur, ktoré poskytuje štátna poisťovňa na lieky predpísané lekárom a čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia pre deti do 18 rokov a ich zákonných zástupcov. V poisťovni Dôvera preplácajú lieky a špeciálne potraviny do sumy 300 eur všetkým do dovŕšenia dospelosti a ich rodičom, ak sú v rovnakej poisťovni. Zdravotná poisťovňa Union ponúka deťom doplatky v neobmedzenej výške.

Benefity ušetria financie „Z môjho pohľadu je momentálne skoro 44 % klientov v zdravotných poisťovniach Dôvera a Union. V princípe nemajú dôvod meniť poisťovňu, lebo s najväčšou pravdepodobnosťou vstúpili do týchto
zdravotných poisťovní, aby využívali benefity,“ konštatuje Ivan Huspenina.
Ak teda zvažujete do konca septembra prepoistenie, odborník radí pozorne si prejsť ponuku všetkých troch poisťovní a rozhodovať sa o prípadnej zmene s ohľadom na predpokladané výdavky na zdravotnú starostlivosť, a to svoju, či svojich detí. Napríklad pri deťoch strojček na zuby, v prípade dieťaťa či dospelého okuliare, zdravotné pomôcky a podobne.

„Žiaľ je stále vysoké percento klientov, ktorí si neuvedomujú silu benefitov, ktoré im môžu prinávratiť finančné prostriedky do rodinného rozpočtu a nedokážu si predstaviť využitie týchto benefitov, možno aj v rámci prevencie svojho zdravia,“ upozorňuje odborník.