Šéfovi FTX zablokovali 600 miliónov USD

Americké federálne úrady zablokovali viac ako 600 miliónov dolárov na účtoch Sama Bankmana-Frieda, bývalého šéfa burzy kryptomien FTX, ktorý je obvinený z podvodu, informovala televízia ABC s odvolaním sa na súdne dokumenty.

Prokuratúra predložila súdu zoznam majetku Bankmana-Frieda, ktorý má prepadnúť, vrátane hotovosti v banke, účtov a viac ako 55 miliónov dolárov v akciách spoločnosti Robinhood.

Podľa dokumentov boli posledné zabavené zásoby v hodnote 94,5 milióna USD uložené v banke Silvergate. Okrem toho boli obstavené aj účty obžalovaného na najväčšej burze kryptomien Binance.

Súdny proces s Bankmanom-Friedom, ktorý obvinenia odmieta a bol prepustený na kauciu 250 miliónov dolárov, sa začne v októbri 2023. Newyorská prokuratúra, ktorá podnikateľa vyšetruje, ho obviňuje zo sprenevery finančných prostriedkov klientov. Podľa vyšetrovania sa dopustil “jedného z najväčších finančných zločinov v americkej histórii”. Bol obvinený v ôsmich bodoch vrátane sprisahania, prania špinavých peňazí a porušenia pravidiel financovania politických kampaní. Prokurátori uviedli, že poskytol dary republikánskej aj demokratickej strane v USA, aby ovplyvnil rozhodnutia vo Washingtone.

FTX Trading Ltd. , bežne známa ako FTX čo je skratka pre „ futures Exchange “, je skrachovaná spoločnosť, ktorá predtým prevádzkovala kryptomenovú burzu a krypto hedžový fond .  Burza vznikla v roku 2019 a na svojom vrchole v júli 2021 mala viac ako jeden milión používateľov a bola treťou najväčšou kryptomenovou burzou podľa objemu.  FTX je zaregistrovaná na Antigue a Barbude a jej ústredie sa nachádza na Bahamách . FTX je úzko spojená s FTX.US, samostatná burza dostupná pre obyvateľov USA.