The European: otázniky spojené s Navaľným

Ruský expert Dmitrij Jegorčenkov na stránkach nemeckého média The European napísal argumenty o ruskej nevine pri otrave Alexeja Navaľného a položil kritikom niekoľko logických otázok.

Autor si položil otázku. Mohol Putin dať svojim protivníkom taký tromf za zavedenie nových sankcií? Ak kliknete na úvod, zobrazí sa vám originál.

Rusko popiera akúkoľvek zodpovednosť za jednoznačné (nemecky  zweifelsfrei) určenie laboratóriom Bundeswehru otrávenia opozičného politika Alexeja Navaľného pomocou bojového nervovo-paralytického plynu zo skupiny “Novičok”. V duchu latinského výroku “vypočujeme si aj druhú stranu” (audiatur et altera pars ) časopis European dal priestor ruskému politickému expertovi Dmitrijovi Jegorčenkovi  pre predostrenie jeho argumentov. Redakcia European sa zriekla akéhokoľvek redakčného krátenia, zjemňovania alebo zmeny nasledovného textu, okrem jednej, alebo dvoch zmien pravopisu.

Od 20. augusta 2020 známy ruský opozičný bloger Alexej Navaľnyj sa znovu nachádza v centre pozornosti médií. Federálna kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že v súlade s údajmi získanými od armády, stopy bojovej otravnej látky “Novičok” objavili vo vzorkách Navaľného a je to zločinom proti základným európskym hodnotám.

S týmito závermi súhlasil tiež Washington a hlavný stan NATO. Dňa 22. augusta 2020 bol prepravený na liečenie do berlínskej kliniky Charité. Napojili ho na umelé dýchanie, ale v súčasnosti nič neohrozuje jeho život. Dnes si už nikto nespomenie na to, že v mnohom je zásluha lekárov zo sibírskeho mesta Omsk to, že sa im už v prvé hodiny podarilo stabilizovať stav pacienta a to umožnilo prepravu Navaľného do Berlína.

Otrava? Ak pozorne analyzujeme publikácie na túto tému v americkej a dokonca európskej tlači, a zvlášť v ruských opozičných médiách, vytvára sa dojem, že pokus otrávenia je dokázaný. Poskytli sa dôkazy viny Kremľa a osobne Putina.

A teda sme sa dozvedeli, že Rusi v svojej vlastnej krajine použili proti svojmu vlastnému občanovi bojovú otravnú látku, o ktorej stopách hovorila federálna kancelárka Merkelová.

Otvorené otázky ostávajú

Čím ťažšie zaznievajú vyslovované obvinenia, tým viac zostáva otvorených otázok, na ktoré sa treba pokúsiť odpovedať. V takom prípade naša profesionálna zodpovednosť pozostáva v tom, aby sme predniesli odpovede na tieto otázky európskej verejnosti. K celej tejto situácii netreba pristupovať iracionálne, ale racionálne, neberúc na seba úlohu advokáta Putina alebo jeho žalobcu. Ako jedna známa postava britskej spisovateľky Agathy Christie, a práve belgický súkromný detektív Hercule Poirot, nebudeme klásť štandardné otázky, ktoré sa zvyčajne pýta polícia, v našom prípade spoločenstvo v internete, ale budeme používať úplne iné.

Takže, čo teda vieme? Všetky strany nástoja na tom, že vážny incident s pánom Alexejom Navaľným musí byť čo najpresnejšie a transparentne vyšetrený. O tom hovorí Merkelová, o tom hovorí Macron. Práve o tom hovoril aj Putin v svojej diskusii s talianskym premiérom Guiseppem Contem. Aby to potvrdili, omskí lekári hneď poskytli svojim nemeckým kolegom výsledky svojich vyšetrení.

Oznámili tiež pripravenosť predložiť študované biologické materiály, ale európski odborníci ich odmietli. Prečo?

Keď Alexej upadol do kómy, začali sa rysovať paralely s „prípadom Sergeja Skripaľa a Júlie Skripaľovej“, ktorých sa Kremeľ údajne pokúsil otráviť pomocou vojenskej rozviedky GRU a jedovatej látky Novičok.

Mimochodom, čo sa teraz deje s týmto príbehom, ktorý na seba svojho času priťahoval toľko pozornosti? Predtucha nás neklamala ..

V prípade Navaľného však neexistovali odkazy na „agentov tajných služieb“. Vedľa neho bol jeho osobný asistent, ktorý mu pred letom podal šálku čaju, v ktorej podľa všetkého mal byť jed. Hovoril niekto s týmto asistentom? Budú sa záznamy tejto konverzácie vyšetrovať, ak sa potvrdí verzia otravy?

A tu je najdôležitejšia vec: prečo použiť chemický bojový prostriedok na zabitie nepohodlného politika v hĺbke krajiny na Sibíri, a potom poslať postihnutého do Berlína na nezávislé vyšetrenie? Aký zmysel má taká skrytá operácia zákernej KGB?

Kto pozastavil odlet lietadla ?

Vieme, že príbuzní a zamestnanci pána Navaľného takmer okamžite požadovali jeho prepravu do Nemecka a aby nemeckí špecialisti napriek obmedzeniam uvaleným na Rusko v dôsledku pandémie koronavírusov mohli letieť do Nemecka. Len čo sa stav Navaľného stabilizoval, ruská strana okamžite oznámila pripravenosť urýchliť odlet lietadla a prepravu opozičného politika. Nemeckí piloti a lekári však s odvolaním sa na únavu a potrebu spánku vzali Navaľného na palubu až o 12 hodín neskôr!

Prečo nikto nevenuje pozornosť tejto pomalosti nemeckých špecialistov, ale súčasne vylievajú prúdy kritiky voči ruským lekárom, ktorí vo veľmi krátkom čase a v zložitých podmienkach dokázali Navaľného pripraviť na let? Navaľnyj navyše nemal právo opustiť krajinu – nielen kvôli situácii Covid-19, ale aj kvôli svojim povinnostiam voči súdu (má podmienečný trest – poznámka Finančné noviny). Letel však do Berlína súkromným lietadlom, ktoré zaplatil ruský multimilionár Boris Zimin. Naozaj si myslíte, že všetky tieto povolenia a najvýhodnejšie podmienky mohli byť vydané bez Putinovho súhlasu? Opäť si kladiem otázku: chce sa súčasný režim v Rusku zbaviť Navaľného a previezť ho na ošetrenie? Ak to bol pokus o zastrašenie politickej opozície, ktorá sa to zdá byť pre Kremeľ príliš „vegetariánska“.

A teraz prišiel rad na na politické, ale na čisto lekárske otázky. Vyhlásenie kliniky Charité hovorí, že na liečbu Navaľného sa používal atropín. Ukazuje sa, že miestni lekári, podobne ako ich berlínski kolegovia, používali v priebehu liečby atropín. Aká to novinka! Aký je teda rozdiel medzi liečbou v Berlíne a liečbou v Omsku?

Podľa lekárov z nemocnice Charité niektoré „klinické údaje“ poukazujú na otravu Alexeja Navaľného. Ale zatiaľ sa nenašli nijaké stopy po nejakej konkrétnej škodlivej látke alebo jede, však? Nejde o toxíny, ale o následky intoxikácie. Je v tomto prípade možné hovoriť o konkrétnych skutočnostiach otravy?

Otrava v Salisbury?

Stále si pamätáme, aké opatrenia sa prijali  v Salisbury kvôli ochrane miestnych obyvateľov, ale nič také nebolo ani v Rusku, ani v Nemecku. Ak by sa v lietadle alebo na letisku použil nejaký druh chemickej bojovej látky, museli by existovať ďalšie obete – lekári sprevádzajúci ruského opozičného politika a členovia rodiny Navaľného, ​​ktorí s ním boli v dlhodobom kontakte. Radi by sme vedeli, o akých chemických stopách hovoríme? Mimochodom, ruské ministerstvo zahraničných vecí požiadalo o objasnenie.

A na záver ešte jedna otázka: vyvrátila sa diagnóza ruských lekárov, ktorí dospeli k záveru, že stav pána Navaľného bol spôsobený metabolickými problémami? Prečo proti tejto verzii neboli žiadne argumenty? Prečo nebol sa tento problém nastolil a diskutovalo sa o ňom? Alexej Navaľnyj sa v skutočnosti zvonku veľmi zmenil. Aby ste sa o tom presvedčili, stačí sa pozrieť na jeho fotografie spred dvoch alebo troch rokov. Internet si pamätá všetko. Použitie vojenskej chémie vyzerá inak.

Ako by sa mala táto situácia vnímať z hľadiska slobody informácií? Vo vzdialenom sibírskom meste informovali miestni lekári o stave svojho pacienta takmer každú hodinu. Čo vidíme v Berlíne? Nič. Informačné vákuum. Zrušili dokonca aj avizovanú tlačovú konferencia za účasti lekárov. Toto rozhodnutie urobili narýchlo a takmer na najvyššej úrovni. V 21. storočí tento druh správy nahrádza vyšetrovanie a súdne rozhodnutie. A to by malo prispieť k objektívnemu vyšetreniu okolností incidentu s Alexejom Navaľným?

Vzťahy Ruska a Európy

Ak sa povie Putin, potom má zmysel uvažovať o tejto situácii z pohľadu ruskej vnútornej politiky, geopolitiky a elementárneho informačného pozadia. Pred dvoma mesiacmi Rusi drvivou väčšinou hlasovali za Putinovu novú ústavu. Ruskí vedci pod vedením Putina ako prví na svete vyvinuli vakcínu proti Covid-19. Je to veľké víťazstvo napriek pokusom poprieť ho v mnohých častiach sveta.

Dnes by sa vzťahy medzi Ruskom a Európou mohli posilniť, najmä v situácii chladnejších vzťahov medzi Európskou úniou a USA. Vidíte, ako Angela Merkelová neustále bráni projekt Nord Stream 2? No a čo? Mohol Putin dať svojim protivníkom taký tromf pre  zavedenie nových sankcií? A aby „ešte raz“ použil presne látku, ktorú od neho všetci očakávajú? Bravó, Rusi! Je radosť s vami obchodovať. Urobil to ten istý Putin, ktorý pôsobil v KGB, a ktorý vie, ako sa robia tajné operácie a ako možno smrť pána Navaľného využiť na zvýšenie informačného tlaku na Moskvu?

To všetko sú kľúčové otázky, na ktoré ťažko niekto dokáže rýchlo odpovedať. Ale ak sa na ne pozriete očami detektíva, je zrejmé, že Putin nebude mať z otravy pána Navaľného ani z medzinárodného škandálu okolo incidentu žiadny úžitok. Aby ste to pochopili, nemusíte byť Hercule Poirot.

Dmitrij Jgorčenkov – riaditeľ Inštitútu pre strategické štúdie a prognózy (Moskva), stály člen konzervatívneho klubu Izborsk, člen výkonnej rady Ruskej ekologickej spoločnosti, diplomat, politológ, pedagóg, spisovateľ, blogger a jeden z popredných politických odborníkov v ruskej televízii.