Taliansko: začína sa rokovanie vyspelých krajín G 20

RÍM – V Ríme sa dnes začína samit G20, počas ktorého sa bude diskutovať o širokom spektre tém: od energetiky a ekológie až po pandémiu a situáciu v Afganistane.

G20 sa vráti k formátu tvárou v tvár, aj keď nie každý sa ho rozhodol využiť: lídri Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching budú hovoriť prostredníctvom videa, zatiaľ čo ministri zahraničných vecí budú v Ríme. Na tomto pozadí americký Biely dom predpovedal, že USA a Európa budú na summite „v centre pozornosti“. Prezident Joe Biden v Ríme má rozsiahlu agendu a dôležitý cieľ minimalizovať škody spôsobené v posledných mesiacoch vzťahom Washingtonu s európskymi partnermi.

Stretnutie v Ríme je pre mnohých jeho účastníkov výnimočné. Summit tak bude posledným pre Angelu Merkelovú, ktorá čoskoro opustí post nemeckej kancelárky. Ale premiéra Talianska, Mario Draghi, čaká na svoj debut a hneď ako hostiteľ. Ako zdôrazňujú talianske médiá, pán Draghi, ktorého politická kariéra sa doteraz zaobišla bez vážnejších strát, bude musieť potvrdiť svoje vedúce pozície na novej úrovni.

Okrem Vladimíra Putina sa do Ríma rozhodol neprísť aj čínsky líder Si Ťin-pching. To si už všimli v Taliansku. „Nebude tam žiadne priame zapojenie Vladimíra Putina a Si Ťin-pchinga, pretože COVID stále rozdeľuje svet… Samozrejme, ak by boli Putin a Si osobne prítomní na G20, mohlo by to urobiť určitý skok vpred: fyzická prítomnosť na medzinárodných stretnutiach je životne dôležité, dve tretiny udalostí sa odohrávajú na chodbe,“ povedal bývalý taliansky premiér Romano Prodi.

Vladimír Putin vyzval krajiny G 20 a svetového spoločenstvo k vzájomnému si uznaniu certifikátov o očkovaní.

G20 je skupina najväčších ekonomík sveta predstavovaná ministrami financií a guvernérmi centrálnych bánk, t. j. členmi 19 štátov a Jednotného vnútorného trhu Európskej únie. Na pravidelných schôdzkach sa schádzajú aj najvyšší predstavitelia ich exekutívy – predsedovia vlád alebo hlavy štátov. Celkovo ekonomiky G20 predstavujú 85 % svetového hrubého domáceho produktu, 80 % medzinárodného obchodu a dve tretiny svetovej populácie.

Od roku 2008 sa skupina stretávala raz za šesť mesiacov. 26. až 27. júna 2010 sa uskutočnilo zasadnutie v Toronte a zatiaľ posledné stretnutie prebehlo 7. a 8. júla 2017 v Hamburgu. Od roku 2011 sa frekvencia stretnutí znížila na jeden rok. Na zasadnutí v Pittsburghu bolo dohodnuté, že G20 sa stane hlavným koordinátorom svetovej ekonomiky namiesto G 8.

Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v roku 2010 navrhol zriadenia stáleho sekretariátu G-20. Jeho sídlom by sa mohol stať Paríž alebo Soul. Tento návrh podporila Čínska ľudová republika a Brazília, proti boli Japonsko a Taliansko. Južná Kórea predložila alternatívny návrh so zriadením “kybernetického sekretariátu.”

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.