Izrael: antidronové systémy cez Poľsko na Ukrajinu

JERUZALEM / VARŠAVA / KYJEV – Izrael predáva protidronové systémy Ukrajine. Poľsko je sprostredkovateľom. Informuje o tom denník The Times of Israel .

Je potrebné poznamenať, že vybavenie bolo predané do Poľska s cieľom obísť odmietnutie Izraela predať Ukrajine moderné zbrane. Spoločnosť uviedla, že nevedela, že Varšava bude predávať zbrane do Kyjeva.

Tieto systémy dokážu zachytiť drony a sú klasifikované ako „pokročilá obranná technológia“, a preto nie sú schválené na predaj na Ukrajinu.

Stojí za zmienku, že Izrael rozmiestňuje protidronové systémy pozdĺž svojich hraníc s Gazou, Libanonom a Sýriou a je považovaný za svetového lídra v oblasti vývoja technológií, na ktorom sa podieľajú viaceré izraelské firmy – Israel Aerospace Industries, Elbit, MCTECH, Spear a Avnon Group. .

Po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu západné krajiny dodali Ukrajine značné množstvo zbraní, ale izraelské ministerstvo obrany sa postavilo proti predaju útočných aj pokročilých obranných systémov do Kyjeva, pretože by to mohlo poškodiť „jemný vzťah“ Jeruzalema s Moskvou.

Izrael sa snaží udržiavať vzťahy s Ruskom kvôli ruským jednotkám v Sýrii. Jeruzalem zároveň Ukrajine dodal prilby a ochranné vesty, ako aj humanitárnu pomoc vrátane liekov a prikrývok.

Ako už skôr informovala agentúra UNIAN, v marci tohto roku Izrael  pozastavil bezvízový režim pre občanov Ukrajiny  a stanovil kvótu pre 5000 Ukrajincov, ktorí by mohli vstúpiť do krajiny. Zavedený bol aj elektronický systém vstupných povolení.

85 známych Židov – predstaviteľov vedeckej, kultúrnej, politickej a podnikateľskej elity Ukrajiny –  podpísalo výzvu  izraelskému Knesetu požadujúcu zrušenie dodatočných procedúr, ktoré sťažujú Ukrajincom vstup do krajiny, vrátane tých, ktorí sú nútení požiadať o azyl z dôvodu nepriateľstva.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 3. júla oznámil, že izraelský najvyšší súd nariadil vláde, aby zrušila akékoľvek ďalšie obmedzenia vstupu ukrajinských občanov.