Svet nadchádzajúceho desaťročia: prognóza Strategic Forecasting Inc. na roky 2015 – 2025

Svet sa začal meniť už v roku 2008, keď Rusko napadlo Gruzínsko. Odvtedy sa EÚ dostala do krízy, ktorú nedokázala vyriešiť a ktorej intenzita sa stále stupňuje. 
Súčasný konflikt s Ruskom o Ukrajinu zostane v centre medzinárodného systému niekoľko najbližších rokov, ale nemyslíme si, že Rusko môže v súčasnej podobe prežiť ďalších desať rokov. Toľko hovorí prognóza Stratfor z roku 2015.

Stratfor je americká súkromná konzultačná spravodajská agentúra. Je priekopníkom na poli súkromného spravodajstva. Býva nazývaná aj ako tieňová CIA. Bola založená v roku 1996 americkým spravodajským expertom a odborníkom na národnú bezpečnosť Georgeom Friedmanom.Stratfor uverejňuje každých päť rokov prognózy na najbližšie desaťročie. Prognózy sú prístupné iba klientom Stratforu a sú na rozdiel od podobných prognóz CIA predávané. Hlavné závery týchto prognóz bývajú v stručnej podobe uverejnené v médiach. Stratfor doteraz vypracovala päť desaťročných prognóz:

  • Stratfor 1995-2000 Decade Forecast
  • Stratfor 2000-2010 Decade Forecast
  • Stratfor 2005-2015 Decade Forecast
  • Stratfor 2015 – 2020 Decade Forecast
  • Stratfor 2020 – 2025 Decade Forecast

 

Tu je výňatok z prognózy pre roky 2005 – 2015:

Svet sa začal meniť už v roku 2008, keď Rusko napadlo Gruzínsko a vypukla finančná kríza. Odvtedy sa objavili tri vzory. Po prvé, EÚ vstúpila do krízy, ktorú nie je schopná vyriešiť a ktorej intenzita sa stále stupňuje. Veríme, že Európska únia sa už nikdy nevráti k svojej bývalej jednote a že ak prežije, bude v nasledujúcom desaťročí existovať v obmedzenejšej a roztrieštenejšej podobe. Neveríme, že zóna voľného obchodu zostane vo svojej bývalej podobe, bez nárastu protekcionizmu. Očakávame vážne ekonomické problémy v Nemecku a v dôsledku toho aj zvýšenie úlohy Poľska v regióne.

Súčasný konflikt s Ruskom o Ukrajinu zostane v centre medzinárodného systému niekoľko najbližších rokov, ale nemyslíme si, že Ruská federácia môže v súčasnej podobe prežiť ďalších desať rokov. Drvivá závislosť od exportu uhľovodíkov a nepredvídateľnosť cien ropy bránia Moskve podporovať štátne inštitúcie na celom rozsiahlom území Ruskej federácie. Očakávame citeľné oslabenie moci Moskvy, ktoré povedie k formálnej i neformálnej fragmentácii Ruska. Bezpečnosť ruského jadrového arzenálu sa stane čoraz dôležitejšou otázkou, keďže sa tento proces zrýchľuje ku koncu desaťročia.

Vstúpili sme do éry úpadku národných štátov vytvorených Európou v severnej Afrike a na Blízkom východe. Moc v mnohých z týchto krajín už nepatrí štátu a prevzali ju ozbrojené strany, ktoré proti sebe nedokážu vyhrať. To viedlo k napätému vnútornému boju. USA sú ochotné zapojiť sa do takýchto konfliktov s leteckou silou a obmedzeným zásahom na zemi, ale nie sú schopné a ochotné zabezpečiť trvalé riešenie. Turecko, ktorého južná hranica je vďaka týmto vojnám zraniteľná, bude pomaly vtiahnutá do konfliktu. Do konca desaťročia sa Turecko stane významnou regionálnou veľmocou a v dôsledku toho sa zintenzívni konkurencia medzi Tureckom a Iránom.

Čína sa posunula z krajiny rýchleho rastu a nízkych miezd do novej fázy, ktorá sa stane novým normálom. Táto fáza zahŕňa oveľa pomalší rast a čoraz prísnejšiu diktatúru, ktorá brzdí viacsmerné sily generované pomalým rastom. Čína bude aj naďalej hlavnou ekonomickou veľmocou, no už nebude motorom globálneho rastu. Táto úloha bude pridelená skupine rôznych krajín, ktoré definujeme ako „16 postčínskych krajín“: väčšina juhovýchodnej Ázie, východnej Afriky a časti Latinskej Ameriky. Čína navyše nebude zdrojom vojenskej agresie. Japonsko zostáva hlavným uchádzačom o dominanciu vo východnej Ázii, a to vďaka geografii a obrovskej potrebe japonskej ekonomiky po dovoze.

Spojené štáty budú aj naďalej hlavnou ekonomickou, politickou a vojenskou mocnosťou, no ich angažovanosť bude menej aktívna ako doteraz. Nízky export, rastúca energetická nezávislosť a skúsenosti z posledných desiatich rokov povedú k opatrnejšiemu postoju k ekonomickým a vojenským zásahom do záležitostí planéty. Američania jasne videli, čo sa stane aktívnym vývozcom, keď kupujúci nemôžu alebo nechcú kúpiť ich produkty. USA uznávajú, že Severná Amerika je dostatočná na to, aby prosperovala, ak podlieha selektívnym zásahom v iných častiach sveta. Amerika bude čeliť veľkým strategickým hrozbám s príslušnou silou, ale odmietne úlohu svetového hasičského zboru.

Bude to chaotický svet, kde mnohé regióny čakajú na výmenu stráží. Len sila Spojených štátov zostane nezmenená, v zrelejšej podobe, sila, ktorá bude čoraz menej viditeľná, pretože v nasledujúcom desaťročí už nebude využívaná tak aktívne ako doteraz.

Európa

Zdá sa, že Európska únia nedokáže vyriešiť svoj zásadný problém, a to nie je eurozóna, ale zóna voľného obchodu. Nemecko je ťažiskom Európskej únie; Nemci exportujú viac ako polovicu svojho HDP a polovica tohto exportu smeruje do iných krajín EÚ. Nemecko si vytvorilo výrobnú základňu, ktorá je mnohonásobne väčšia ako jeho vlastné potreby, aj keď je stimulované národné hospodárstvo. Rast, plná zamestnanosť a sociálna stabilita úplne závisia od exportu. Štruktúry Európskej únie – vrátane oceňovania eura a množstva vnútorných európskych predpisov – túto závislosť od exportu len posilňujú.

To rozdeľuje už tak rozdrobenú Európu na minimálne dve časti. Stredomorská Európa a krajiny ako Nemecko alebo Rakúsko majú veľmi odlišné vzorce správania a potreby. Neexistuje jediná politika, ktorá by vyhovovala celej Európe. Toto bol hlavný problém od začiatku, no teraz sa blíži bod zlomu. Čo prospieva jednej časti Európy, škodí inej.

Nacionalizmus už výrazne vzrástol. Umocňuje to ukrajinská kríza a obavy východoeurópskych krajín z očakávanej hrozby z Ruska. Východoeurópsky strach z Rusov vytvára inú Európu – tieto samostatné Európy sú štyri, ak ako samostatnú označíte škandinávske krajiny. Vzhľadom na nárast popularity euroskeptikov z pravej aj ľavej strany, narastajúcu legitimizáciu strán hlavného prúdu a nárast popularity európskych separatistov je fragmentácia a nacionalistický vzostup, ktorý sme predpovedali v roku 2005 a skôr, jasná.

Tento trend bude pokračovať. Európska únia môže v určitej forme prežiť, ale európska ekonomika, politika a vojenská spolupráca budú poháňané predovšetkým bilaterálnymi alebo obmedzenými multilaterálnymi partnerstvami, ktoré sú úzko zamerané a nezáväzné. Niektoré štáty si môžu zachovať reziduálne členstvo v značne pozmenenej Európskej únii, ale to už nebude samo určovať povahu európskej politiky.

Namiesto toho bude Európa definovaná návratom národného štátu ako hlavnej formy politického života na kontinente. Počet národných štátov sa pravdepodobne zvýši, keď budú úspešné rôzne separatistické hnutia – rozdelenie krajín na jednotlivé časti alebo úplné odtrhnutie. To bude citeľné najmä v najbližších rokoch, pretože celoeurópska kríza zvýši politický a ekonomický tlak.

Z tejto masy národných štátov bude Nemecko politicky aj ekonomicky najvplyvnejšie. Nemecko je však mimoriadne zraniteľné. Ide o štvrtú ekonomiku sveta, no táto situácia sa vyvinula vďaka exportu. Vývozcovia majú vždy prirodzenú zraniteľnosť: závisia od schopnosti a ochoty kupujúcich spotrebovať ich produkty. Inými slovami, Nemecko je rukojemníkom ekonomického blahobytu svojho prostredia.

V tomto zmysle proti Nemecku pôsobí viacero síl. Po prvé, rastúci európsky nacionalizmus bude čoraz viac uprednostňovať protekcionizmus v hospodárstve a na trhu práce. Slabé krajiny sa pravdepodobne uchýlia k rôznym kapitálovým kontrolám a tie silné začnú obmedzovať cudzincov – vrátane občanov EÚ – v prekračovaní ich hraníc. Predpokladáme, že existujúce protekcionistické opatrenia, ktoré v súčasnosti v európskych ekonomikách platia napríklad v oblasti poľnohospodárstva, budú v budúcnosti doplnené o obchodné bariéry vytvorené slabými krajinami južnej Európy, ktoré potrebujú prebudovať svoje národné ekonomiky po r. súčasná depresia. V celosvetovom meradle očakávame, že európsky export bude čeliť čoraz intenzívnejšej konkurencii a veľmi nestálemu dopytu.

Touto cestou, Poľsko bude centrom ekonomického rastu a rastúceho politického vplyvu. Poľsko si celý ten čas udržiavalo pôsobivé tempo rastu – možno najpôsobivejšie po Nemecku a Rakúsku. Navyše, populácia Poľska síce pravdepodobne začne klesať, ale nie až tak ako v Nemecku či Rakúsku. Keďže Nemeckom otriasajú globálne ekonomické a populačné presuny, Poľsko diverzifikuje svoj zahraničný obchod a nakoniec sa stane dominantnou veľmocou na Severoeurópskej nížine. Navyše očakávame, že Poľsko sa stane lídrom novej protiruskej koalície, ku ktorej sa v prvej polovici dekády pripojí Rumunsko. V druhej polovici dekády bude táto aliancia hrať vedúcu úlohu pri revízii ruských hraníc a návrate stratených území formálnym aj neformálnym spôsobom. Ako Moskva slabne táto aliancia ovládne nielen Bielorusko a Ukrajinu, ale aj ďalej na východ. To všetko posilní ekonomické a politické postavenie Poľska a jeho spojencov.

Poľsko bude naďalej ťažiť zo strategického partnerstva so Spojenými štátmi. Keď globálna mocnosť vstupuje do takéhoto strategického partnerstva, vždy sa snaží čo najviac posilniť a oživiť ekonomiku partnera, aby súčasne stabilizovala spoločnosť a umožnila budovanie silnej armády. Presne to sa stane Poľsku a Rumunsku. Washington sa netají záujmom o región.

Rusko

Je nepravdepodobné, že by Ruská federácia v súčasnej podobe prežila. Neschopnosť Ruska premeniť príjmy z vývozu energie na udržateľnú ekonomiku ho robí zraniteľným voči kolísaniu cien uhľovodíkov. Ruská federácia sa pred týmito trhovými procesmi nemá ako chrániť. Vzhľadom na federálnu štruktúru, v ktorej zisky z exportu smerujú najskôr do Moskvy a až potom sú presmerované na miestne samosprávy, budú regióny dostávať veľmi rozdielne sumy tohto zisku. To povedie k zopakovaniu sovietskych skúseností z 80. a 90. rokov, keď Moskva stratila schopnosť udržiavať štátnu infraštruktúru. To všetko prinúti regióny, aby sa sami uchránili pred problémami a vytvorili formálne a neformálne autonómne združenia. Ekonomické väzby medzi Moskvou a perifériou sa oslabia.

Historicky Rusko takéto problémy riešilo pomocou špeciálnych služieb – KGB a jej nástupkyne FSB. Ale ako v 80. rokoch, tajné služby nebudú schopné zadržať odstredivé sily, ktoré odtrhávajú regióny od centra. Konkrétne v tomto prípade sú schopnosti FSB oslabené jej angažovanosťou v národnom hospodárstve. Bez skutočne hrôzostrašnej FSB sa fragmentácii Ruska nedá zabrániť.

Na západ od Ruska sa Poľsko, Maďarsko a Rumunsko pokúsia získať späť regióny, ktoré kedysi stratili Rusi. Pokúsia sa anektovať Ukrajinu a Bielorusko. Na juhu Ruskej federácie sa stratí schopnosť ovládať severný Kaukaz a v Strednej Ázii sa začne destabilizácia. Na severozápade sa Karélia pokúsi vrátiť do Fínska. Na Ďalekom východe začnú pobrežné regióny presadzovať nezávislú politiku, spojenú viac s Japonskom, Čínou a Spojenými štátmi ako s Moskvou. Iné regióny sa nemusia nevyhnutne snažiť o autonómiu, ale môžu ju získať proti svojej vôli. Hlavná myšlienka: Povstanie proti Moskve nebude, naopak, slabnúca Moskva zanechá za sebou vákuum. V tomto vákuu budú existovať samostatné fragmenty bývalej Ruskej federácie.

To povedie k najväčšej kríze budúceho desaťročia. Rusko má obrovský jadrový arzenál roztrúsený po celej krajine. Úpadok moci Moskvy vyvolá otázku kontroly nad týmito raketami a ako je možné zaručiť, že nebudú použité. Pre Spojené štáty to bude obrovský test. Washington je jedinou veľmocou, ktorá je schopná vyriešiť takýto problém, ale Američania nebudú môcť fyzicky prevziať kontrolu nad obrovským množstvom raketových základní čisto vojenským spôsobom a bez toho, aby pri tom bola odpálená jediná raketa. Spojené štáty budú musieť prísť s nejakým druhom vojenského riešenia, ktoré je v súčasnosti ťažko predstaviteľné, akceptovať hrozbu náhodného odpálenia alebo vytvoriť stabilnú a ekonomicky udržateľnú vládu v jadrových regiónoch s cieľom zneškodniť rakety. – vojensky v priebehu času. Teraz je ťažké povedať, ako sa táto situácia vyvinie. Ale ak vezmeme do úvahy našu prognózu – fragmentáciu Ruska – v nasledujúcich desiatich rokoch bude potrebné tento problém tak či onak vyriešiť.

Otázkou prvej polovice dekády bude územie, na ktoré sa rozšíri nová Baltsko-Čiernomorská únia. Bolo by logické rozšíriť ju do Azerbajdžanu a Kaspického mora. Či sa tak stane, závisí od vecí, ktorých sa dotkneme v predpovedi pre Turecko a Blízky východ.

Stredný východ a severná Afrika

Blízky východ – najmä oblasť medzi Levantou a Iránom a severnou Afrikou – zažíva éru rozpadu národných štátov. Máme na mysli národné štáty zriadené európskymi mocnosťami v 19. a 20. storočí, ktoré sa v súčasnosti rúcajú a ustupujú frakciám založeným na príbuzenstve, náboženstve alebo presúvaní ekonomických záujmov. V krajinách ako Líbya, Sýria a Irak vidíme premenu národného štátu na konglomerát bojujúcich frakcií bez ohľadu na čoraz zastaranejšie národné hranice svojich krajín.

Tento proces je podobný tomu, čo sa stalo v Libanone v 70. a 80. rokoch – libanonská vláda prestala existovať a moc prešla na bojujúce frakcie. Hlavné frakcie nemohli ani vyhrať rozhodujúce víťazstvo, ani utrpieť konečnú porážku – boli podporované a manipulované zo zahraničia, prípadne si mohli dovoliť sebestačnosť. Boj medzi týmito frakciami sa zmenil na občiansku vojnu, ktorá teraz utíchla, no neskončila sa v plnom zmysle. V regióne je vákuum, v ktorom môžu pôsobiť džihádistické skupiny, ale aj tieto skupiny sú v konečnom dôsledku brzdené vnútornými rozpormi.

Táto situácia sa nedá vyriešiť vonkajším zásahom. Úroveň a trvanie potrebného rázneho zásahu presahuje možnosti Spojených štátov aj pri najdivokejšom prepočte. Vzhľadom na situáciu v iných regiónoch, najmä v Rusku, sa už USA nemôžu zaoberať výlučne Blízkym východom.

Vývoj arabských štátov, najmä tých južne od Turecka, zároveň predstavuje hrozbu pre regionálnu stabilitu. USA sa budú snažiť eliminovať hrozbu zo strany jednotlivých frakcií obmedzenou vojenskou intervenciou. Spojené štáty však do tohto regiónu nepošlú početné vojenské kontingenty. Krajiny v regióne budú zároveň aj naďalej hľadať rozhodujúcu úlohu v Spojených štátoch, aj keď na vlastnej koži videli, ako Amerika v tejto úlohe za posledné desaťročie zlyhala. Očakávania sa budú meniť pomalšie ako realita.

Keď si realita začne vyberať svoju daň, ukáže sa, že na základe geografie má len jedna krajina, ktorá má skutočne záujem o stabilizáciu Sýrie a Iraku, slobodu konať v tomto smere a môže získať aspoň obmedzený prístup do regiónu. Táto krajina je Turecko. Teraz je Turecko zo všetkých strán obklopené vnútroarabskými konfliktmi, konfliktmi na Kaukaze a v oblasti Čierneho mora. Turecko ešte nie je pripravené na úplne nezávislú politiku na Blízkom východe a ochotne bude spolupracovať so Spojenými štátmi. Táto spolupráca umožní presunúť kontajnmentovú líniu do Gruzínska a Azerbajdžanu.

V najbližších desiatich rokoch očakávame zvýšenú nestabilitu v arabskom svete. Navyše predpokladáme, že Turecko bude vtiahnuté do konfliktu na juhu v takej miere, ako si to vojna na samotných tureckých hraniciach a politické dôsledky tejto vojny vyžadujú. Tento zásah bude čo najmenej aktívny a čo najpomalší, ale bude a postupne sa začne rozširovať a zintenzívňovať. Turecko, akokoľvek by chcelo, si nemôže dovoliť ignorovať chaos na svojich hraniciach a v blízkosti nie je žiadna iná krajina, ktorá by toto bremeno mohla prevziať. Irán nemôže zasiahnuť z vojenských a geografických dôvodov, to isté možno povedať o Saudskej Arábii. Turci pravdepodobne začnú budovať meniace sa koalície a nakoniec rozšíria svoj vplyv do severnej Afriky, aby stabilizovali situáciu. Turecko-iránska konkurencia sa časom len zintenzívni, ale Turecko zostane ochotné spolupracovať s Iránom a Saudskou Arábiou podľa potreby. Bez ohľadu na dynamiku situácie bude Turecko v každom prípade v centre diania.

Blízky východ nie je jediným regiónom, ktorý si bude vyžadovať tureckú pozornosť. Keď sa Rusko oslabí, Európania sa budú sťahovať do oblastí, ktoré boli tradične tureckými záujmami, ako je napríklad severný región Čierneho mora. Je pravdepodobné, že Turecko bude premietať najmä ekonomickú a politickú moc na sever, ale možný je aj mierny vojenský zásah. Navyše, keď sa fragmenty Európskej únie a jednotlivé európske ekonomiky oslabia, niektoré krajiny sa môžu preorientovať na východ a Turecko bude mať možnosť posilniť svoju prítomnosť na Balkáne ako jediná veľká mocnosť v regióne.

Skôr ako to bude možné, musia Turci nájsť rovnováhu vo vnútornej politike. Turecko je sekulárna aj moslimská krajina. Vláda, ktorá je teraz pri moci, sa snaží túto medzeru zaplniť, no zatiaľ mnohých sekularistov skôr odpudzovala. Nová vláda zrejme príde čoskoro. Toto je stála slabá stránka modernej tureckej politiky. Ako sa to stalo mnohým iným krajinám, Turecko bude musieť expandovať v atmosfére politickej neistoty. Spolu s vnútropolitickým konfliktom budú musieť Turci riešiť problémy s armádou, spravodajstvom a diplomatickým zborom, čo si vyžiada transformáciu a expanziu na nové potreby. Nech je to akokoľvek, očakávame, že Turecko sa v najbližších 10 rokoch stane významným regionálnym hráčom.

Východná Ázia

Čína už nebude vysoko rastúcou ekonomikou s nízkymi mzdami. Keďže rast čínskej ekonomiky sa spomaľuje, bude potrebné vytvoriť ekonomickú infraštruktúru vhodnú na poskytovanie pracovných miest nízko platenej pracovnej sile. V prístavných mestách to možno urobiť rýchlo, ale vo vnútrozemskej Číne to zaberie značné množstvo času. Čína normalizuje svoju ekonomiku, ako kedysi Japonsko, Taiwan a Južná Kórea. Veľká expanzia vždy logicky končí a mení sa štruktúra ekonomiky.

Hlavným problémom Číny v najbližších desiatich rokoch budú sociálne a ekonomické dôsledky tejto zmeny. Pobrežné regióny sa teraz úplne spoliehajú na vysoký rýchly rast a spojenie s európskymi a americkými spotrebiteľmi. Keď tieto väzby upadnú, začnú sa objavovať politické a sociálne výzvy. Zároveň nie je nádej, že vnútrozemské regióny mimo viac-menej urbanizovanej delty Jang-c’-ťiang budú rásť tak rýchlo ako pobrežie. Nasledujúce desaťročie bude venované riešeniu týchto problémov.

Vzostup pekingskej diktatúry a masívna protikorupčná kampaň, ktorá je v skutočnosti pokusom o centralizáciu moci, ukazujú, ako bude Čína vyzerať v nasledujúcich desiatich rokoch. Čína si zvolila hybridnú cestu, ktorá zahŕňa centralizáciu politickej a ekonomickej moci, upevnenie moci strany nad armádou a konsolidáciu predtým nesúrodých odvetví, ako je uhlie a oceliarstvo, spolu s opatrnými trhovými reformami v štátnom priemysle a bankovom sektore. Je veľmi pravdepodobné, že výsledkom bude tvrdá diktatúra so skromnejšími ekonomickými ambíciami ako doteraz. Iný scenár, menej pravdepodobný, ale možný, je, že pobrežné politické elity sa môžu vzbúriť proti Pekingu a protestovať proti prerozdeľovaniu bohatstva v prospech centrálnych regiónov s cieľom zachovať politickú stabilitu. V Číne sa to už stalo a hoci to nie je najpravdepodobnejší výsledok, treba to mať na pamäti. Našou prognózou je nastolenie komunistickej diktatúry, vysoký stupeň ekonomickej a politickej centralizácie a posilnenie nacionalizmu.

Čína nemôže ľahko zmeniť nacionalizmus na vonkajšiu agresiu. Geografia Číny sťažuje, ak nie znemožňuje, takéto pokusy na súši. Výnimkou by tu bol pokus o ovládnutie ruského pobrežia, ak bude naša predpoveď správna a Rusko bude roztrieštené. Tu sa Čína určite stretne s odporom Japonska. Čína buduje veľké námorníctvo, ale chýbajú jej skúsenosti s námorným bojom a vyškolení dôstojníci, ktorí sú potrební na to, aby napadli skúsenejšie námorníctvo, vrátane USA.

Japonsko má dostatok zdrojov na vybudovanie oveľa výkonnejšej flotily a má námornú tradíciu. Okrem toho je Japonsko výrazne závislé od dovozu surovín z juhovýchodnej Ázie a Perzského zálivu. Teraz Japonci potrebujú Ameriku, aby si zachovali prístup k tejto surovine. Ale vzhľadom na našu prognózu opatrnejšieho prístupu USA k zahraničnému zasahovaniu, ako aj nezávislosti Ameriky od dovozu, je dôveryhodnosť USA ako spojenca otázna. Japonci tak posilnia flotilu.

O malé ostrovy produkujúce lacnú nerentabilnú energiu nebudú žiadne vojny. Namiesto toho sa v regióne rozvinie trojhra. Rusko, slabnúca veľmoc, postupne stratí schopnosť chrániť svoje námorné záujmy. Čína a Japonsko budú mať záujem o ich prevzatie. Predpokladáme, že s vyblednutím Ruska sa tento konflikt zmení na hlavnú bitku v regióne a čínsko-japonské nepriateľstvo sa zintenzívni.

Post-čínske výrobné centrá

Medzinárodný kapitalizmus vyžaduje regióny s vysokým rastom, nízkymi mzdami, vysokou návratnosťou rizikových investícií. V 80. rokoch 19. storočia boli takýmto regiónom napríklad Spojené štáty americké. Čína je najnovším z týchto regiónov, keď nahradila Japonsko ako také. Neexistuje žiadna krajina, ktorá by mohla nahradiť Čínu, ale identifikovali sme 16 krajín s celkovou populáciou 1,15 miliardy ľudí, kam sa výroba môže presunúť po odchode z Číny. Na identifikáciu týchto krajín sme sa zamerali na tri odvetvia. V prvom rade ide o textilný priemysel, najmä v jeho lacnej podobe, akou je podšívka saká. Druhým odvetvím je obuvníctvo, tretím je montáž mobilných telefónov. Všetky tri odvetvia sú nízkokapitálové a výrobcovia rýchlo presúvajú výrobu, aby využili nízke mzdy. Toto odvetvie (napr. výroba lacných hračiek v Japonsku) zvyčajne funguje ako základ pre evolúciu a postupne sa rozvinie do výroby širšej škály lacných a obľúbených produktov. Pracovná sila, na začiatku často ženy, sa stáva dostupnejšou, keď do krajiny vstupujú nové továrne. Na svetové pomery ponúkajú nízky plat, no na lokálnej úrovni je to veľmi atraktívne.

Podobne ako Čína na začiatku 70. rokov 20. storočia majú tieto krajiny tendenciu byť politicky nestabilné, majú zásady právneho štátu, majú slabú infraštruktúru a množstvo iných rizík, ktoré zvyčajne odrádzajú od priemyselnej výroby. No niektorým zahraničným firmám sa v takýchto podmienkach darí a celý svoj biznis model stavajú na existencii takýchto krajín.

Mapa ukazuje, že všetky tieto krajiny sa nachádzajú v povodí Indického oceánu. Možno ich kombinovať aj podľa iného kritéria – ide o menej rozvinuté regióny Ázie, východnej Afriky a Latinskej Ameriky. Očakávame, že v najbližších desiatich rokoch mnohé z týchto krajín – možno aj niektoré, ktoré sme si doteraz nevšimli – začnú plniť funkciu, ktorú Čína plnila v 80. rokoch. To znamená, že do konca desaťročia vstúpia do fázy zrýchleného rastu a prejdú na výrobu oveľa rozmanitejších produktov. Mexiko, ktorého ekonomika vykazuje potenciál pre low-end aj sofistikovanejšie odvetvia, bude mať veľký úžitok z investícií a dopytu svojho severného suseda.

Spojené štáty

Ekonomika USA stále predstavuje 22 % svetovej ekonomiky. Amerika naďalej dominuje moriam a má jedinú významnú medzikontinentálnu armádu. Od 80. rokov 19. storočia Spojené štáty ekonomicky a politicky bez prekážok rástli. Dokonca aj Veľká hospodárska kríza skončila ako epizodická nepríjemnosť. Moderný medzinárodný systém je vybudovaný na raste americkej moci a veríme, že bude pokračovať bez prekážok.

Hlavnou výhodou Spojených štátov amerických je uzavretosť. Amerika exportuje len 9% HDP a 40% tohto exportu smeruje do Kanady a Mexika. Len 5 % HDP podlieha výkyvom globálneho dopytu. S narastajúcim chaosom v Európe, Rusku a Číne si Amerika môže dovoliť stratiť polovicu svojho exportu – obrovské množstvo –, ale aj táto strata by bola zvládnuteľným problémom.

Pred problémami s dovozom sú celkom spoľahlivo chránené aj Spojené štáty americké. Na rozdiel od roku 1973, keď arabské ropné embargo výrazne otriaslo americkou ekonomikou, USA vstupujú do ďalšej dekády ako významný producent energie. Hoci niektoré nerasty musia byť dovezené z krajín mimo NAFTA a niektoré priemyselné tovary krajina uprednostňuje dovážať, toto všetko sa dá ľahko zaobísť, najmä vzhľadom na očakávaný nárast priemyselnej výroby v Mexiku po odchode výroby z Číny.

Globálna kríza nechala Američanov získať. Do USA prúdi globálny kapitál – peniaze prúdiace z Číny, Európy a Ruska sa usadzujú v Amerike, znižujú úrokové sadzby a oživujú akciový trh. Amerika pociťuje určitý vplyv európskej bankovej krízy, no je to po prvé neporovnateľné s tým, čo bolo pred desiatimi rokmi, a po druhé, je to kompenzované prílevom kapitálu. Čo sa týka večného strachu, že čínske peniaze opustia americké trhy, stále sa to stane, ale pomaly, keďže rast čínskej ekonomiky sa spomaľuje a domáce investície sa zvyšujú. Prudký odchod je nemožný – viac peňazí jednoducho nie je kam investovať. Samozrejme, že rast a trhy budú počas nasledujúcich desiatich rokov kolísať, ale USA zostávajú stabilným centrom globálneho finančného systému.

Zároveň sa Američania stali menej závislými na tomto systéme a čelili mnohým ťažkostiam pri jeho riadení a najmä pri jeho upokojovaní. USA budú počas nasledujúcich desiatich rokov menej ochotné prijímať politické záväzky a oveľa viac sa zdráhajú podnikať vojenské intervencie.

Amerika sa už celé storočie zaoberá nebezpečenstvom vzniku európskeho hegemóna, najmä možným spojenectvom Ruska a Nemecka alebo podrobením jednej z týchto krajín druhou. Takáto aliancia, viac ako ktorákoľvek iná, by bola schopná – s pomocou nemeckého kapitálu a technológií v kombinácii s ruskými zdrojmi a ľudskou silou – ohroziť americké záujmy. V prvej svetovej vojne, druhej svetovej vojne a studenej vojne sa Amerike podarilo zabrániť jej výskytu.

Amerika vstúpila do svetových vojen neskoro a hoci sa jej podarilo utrpieť menej strát ako ostatným účastníkom konfliktu, úroveň týchto strát spoločnosti stále nevyhovovala. USA vstúpili do studenej vojny skoro a prinajmenšom v Európe neutrpeli žiadne straty. Toto je základ hlavného princípu americkej zahraničnej politiky, ktorý je poháňaný takmer automaticky: ak sa v Európe začne objavovať hegemón, USA zasiahnu čo najskôr, ako to bolo počas studenej vojny, budovaním spojenectiev a umiestňovaním jednotiek do hlavné obranné pozície.

Teraz sa to robí vo vzťahu k Rusku. Hoci predpovedáme úpadok Ruska, z krátkodobého hľadiska je Rusko nebezpečné, najmä ekonomicky zahnané do kúta. Navyše, bez ohľadu na prognózu, USA si nemôžu byť úplne isté, že Rusko bude klesať, a skutočne, ak sa Rusom podarí spustiť úspešnú expanziu (politicky, ekonomicky alebo vojensky), môžu sa úpadku vyhnúť. Z toho bude Amerika pokračovať. Američania sa budú snažiť vybudovať systém aliancií paralelne s NATO, od Pobaltia po Bulharsko a zapojiť doň čo najviac krajín. Pokúsia sa prilákať Turecko do únie a rozšíriť ju o Azerbajdžan. Do týchto krajín budú vyslané jednotky úmerne k hrozbám.

To sa stane hlavnou náplňou prvej polovice dekády. V druhej polovici sa Washington sústredí na to, aby sa v prípade rozpadu Ruska vyhlo jadrovej katastrofe. Spojené štáty sa nebudú zapájať do európskych problémov, nepôjdu do vojny s Čínou a budú sa čo najmenej miešať do blízkovýchodných záležitostí. Medzinárodné protiteroristické operácie budú pokračovať, no prinajlepšom s plným vedomím ich dočasného výsledku.

Američanov čaká veľký problém. V USA existujú päťdesiatročné cykly, z ktorých každý končí vážnymi sociálnymi a ekonomickými krízami. Jeden z cyklov sa začal v roku 1932 víťazstvom Roosevelta a skončil sa prezidentovaním Jimmyho Cartera. Začalo to potrebou obnoviť dopyt po tovare nečinných fabrík a skončilo všeobecnou nadspotrebou, nedostatkom investícií, dvojcifernou infláciou a nezamestnanosťou. Reagan formalizoval princípy preformátovania amerického priemyslu prostredníctvom zmien v daňových zákonoch a presunul centrum sociálnej štruktúry z mestských robotníkov na predmestské časti, profesionálov a podnikateľov.

Keď do tohto cyklu zostáva 15 rokov, nasledujúcu krízu začneme po prvý raz pociťovať v druhej polovici budúceho desaťročia. Jeho kontúry sú už viditeľné – ide o krízu strednej triedy. Problémom nie je nerovnosť; problém je v tom, že stredná trieda už nemôže žiť ako stredná trieda. Priemerný príjem domácnosti v USA je v súčasnosti 50 000 USD. Závisí to od štátu, no v skutočnosti sa táto suma blíži k 40 000. Strednej vrstve umožňuje kúpiť si skromný dom a s opatrným prístupom k peniazom prežiť aj mimo obľúbených aglomerácií. Nižšia stredná vrstva, 25% populácie, si nemôže dovoliť ani to.

Má to dva dôvody. Po prvé, je to rast počtu osamelých rodičov: dve domácnosti sú dvakrát drahšie ako jedna. Po druhé, faktom je, že riešenia, ktoré zabezpečili nevyhnutné preformátovanie amerického priemyslu a enormne zvýšili produktivitu práce, zároveň zhoršili postavenie strednej triedy na trhu práce a znížili jej príjmy. Kríza ešte nie je politická – stane sa politickou do konca desaťročia, no nevyriešia ju ani voľby v roku 2028, ani voľby v roku 2032. Toto je normálna, cyklická kríza, no aj tak bude bolestivá.

Kontext

Bezbolestné desaťročia neexistujú a aj v tých najpokojnejších časoch niekto naďalej trpí. Krízy, na ktoré čakáme v najbližších desiatich rokoch, nie sú najhoršie za uplynulé storočie a nie sú o nič ťažšie ako tie, ktoré ešte len prídu. Ako obvykle, dá sa očakávať, že budúcnosť bude závisieť od informácií, ktoré máme teraz. Často počúvame, že utrpenie a problémy našej generácie sú horšie ako kedykoľvek predtým. Toto je obyčajný narcizmus. Naša pozícia sa nevyhnutne zmení a určite skôr, ako očakávame. Naša nepriazeň je obyčajným detailom bežného ľudského života. Útecha slabá, ale taká je realita a kontext, v ktorom treba túto prognózu na najbližších desať rokov vnímať.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.