Svet je po rokoch globalizácie v mnohonásobnej kríze, v stave trieštenia svetovej ekonomiky

DAVOS – Ako medzinárodné médiá hodnotia tohtoročné rokovanie Svetového ekonomického fóra.

Svetové ekonomické fórum v Davose tradične priťahuje veľkú pozornosť médií z celého sveta. Tento rok sa fórum po prvýkrát konalo v tradičnom formáte po dvoch rokoch obmedzení, ktoré si vynútila pandémia COVID-19.

Der Spiegel (Hamburg, Nemecko)

V programe tentoraz chýba niekoľko veľmi dôležitých mien. Niektorým sa zrejme elitárske stretnutie v Západných Alpách veľmi nepozdáva, pretože by mohlo u domácej verejnosti vzbudiť dojem odtrhnutosti od reality. Iní sa pre svoje činy stali nevítanými tvárami. USA vysielajú svojho hlavného klimatického diplomata Johna Kerryho, ale prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová neprichádzajú. Falanga autokratov, ktorí sa v Davose radi prezentovali ako všade uznávaní štátnici, sa tento rok švajčiarskym horám vyhýba. Neprichádza ani Si Ťin-pching z Číny, ani Naréndra Módí z Indie, ani Recep Tayyip Erdogan z Turecka.

Vzácne sú tu aj významné osobnosti zo sveta ekonomiky. Kohorta slávnych riaditeľov sa snaží držať od WEF ďalej: Elon Musk (Tesla, SpaceX, Twitter), Tim Cook (Apple) alebo Bernard Arnault (LVHM) majú určite lepšie veci na práci.

Spoločná práca na spoločných problémoch ľudstva je vznešeným posolstvom Davosu. Svet sa však rozpadá na sféry vplyvu s protichodnými záujmami. Paralelne s rozpadom medzinárodného poriadku a hospodárskou globalizáciou prebieha vedecko-technická revolúcia, ktorá otvára donedávna ťažko predstaviteľné možnosti. Mimochodom, strach nie je až taký zlý radca, ak nevedie k paralýze a frustrácii. Akokoľvek zložitá a hrozivá sa zdá byť súčasná situácia, blížiaci sa koniec sveta nie je nevyhnutným scenárom. Kríza, áno, ako vždy. Väčšina rozporov však pominie.

The Guardian (Londýn, Spojené kráľovstvo)

Thomas Mann vo svojom románe Čarovná hora, ktorý vyšiel medzi dvoma svetovými vojnami, opisuje stav mysle a kultúry a šialenstvo, ktoré viedlo k prvej svetovej vojne. Hoci Mann začal svoju prácu ešte pred vojnou, mohol ju dokončiť až v roku 1924, čo výrazne ovplyvnilo konečný výsledok. Jeho príbeh sa odohráva v sanatóriu a je inšpirovaný jeho vlastnou návštevou jedného z takýchto sanatórií v Davose, na rovnakom vrchole hory ako hotel Schatzalp, v ktorom sa teraz konajú podujatia súvisiace s WEF.

Davoser Zeitung (Davos, Švajčiarsko)

Davos sa v čase, keď sa začína výročné zasadnutie WEF, ako vždy zaplnil ľuďmi v uniformách. Polícia a armáda zabezpečujú bezpečnosť pred a počas podujatia. Generál Lukas Kaduff hovorí o päťtisíc vojakoch v službe pred, po a počas WEF. Postavili 50 km oplotenia a majú k dispozícii 450 nákladných áut a približne 900 osobných áut. Obmedzené je aj využívanie vzdušného priestoru nad Davosom.

Daily Mail (Londýn, Spojené kráľovstvo)

Svetová elita, ktorá na samite v Davose rieši najväčšie problémy sveta vrátane rodovej nerovnosti, podporuje nárast prostitúcie v tomto švajčiarskom letovisku. Dopyt po prostitútkach tu každoročne prudko stúpa, pretože sa tu začínajú stretávať svetoví lídri a magnáti, ktorí sem prilietajú z celého sveta, aby sa tu stretli. Eskorty si na päťdňový samit rezervovali rovnaké hotely ako hodnostári so svojimi zamestnancami. Vyšetrovanie denníka The Times v roku 2020 odhalilo, že na samit v Davose vtedy prišlo najmenej 100 prostitútok.

The Wall Street Journal (New York, USA)

Geopolitické súperenie, technologická autonómia a protekcionizmus dramaticky zmenili globálne podnikateľské a politické prostredie, čím pribudli nové riziká a hrozby a pre niektorých aj nové príležitosti. “Veľmi nás znepokojuje geoekonomická fragmentácia,” povedala hlavná ekonómka MMF Gita Gopinathová.

Na fóre v Davose v roku 2017 čínsky prezident Si Ťin-pching označil Čínu za lídra globalizácie, čo mnohí prijali s nadšením. Túto povesť odvtedy pošramotili snahy Číny vytlačiť západné spoločnosti z kľúčových trhov, tvrdé blokácie, ktoré prerušili väzby s vonkajším svetom, a voluntaristické tresty súkromných spoločností a obchodných partnerov.

Už v blízkej budúcnosti povedú dôsledky spôsobené fragmentáciou (svetového hospodárstva) k vyšším nákladom. “Všetky krajiny sa snažia dlhodobo brzdiť infláciu. Geoekonomická fragmentácia bude čoraz väčšia,” domnieva sa pani Gopinath.

The New York Times (New York, USA)

Mottom fóra bolo slovo “polykríza” (viacnásobná kríza). Tento termín sme vždy počuli na mnohých stretnutiach a zhromaždeniach Fóra. Samotné slovo, ktoré sa prvýkrát objavilo v 90. rokoch minulého storočia a potom ho použil vtedajší predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, sa však dnes vzťahuje na vír globálnych krízových situácií – od globálneho hospodárskeho spomalenia a rastúcej inflácie až po vojenský konflikt na Ukrajine a mnohé ďalšie.

Samotný WEF použil tento termín (“polykríza”) vo svojej výročnej správe, pričom medzi problémami, pre ktoré je potrebné nájsť riešenie, spomenul aj výzvy v oblasti globalizácie, ktorá je jadrom celej konferencie. Medzi nimi bola aj zmena klímy, ktorá je tento rok aktuálna, ak sa pozriete na zasnežené ulice samotného Davosu.

Mnohí vplyvní svetoví lídri sa tento rok na fóre nezúčastnili. Prišli však aj šéfovia najväčších korporácií: Amazon, JP Morgan Chase, Microsoft, Pfizer a mnoho ďalších. Niektorí vrcholoví manažéri sa nezúčastňujú na otvorených diskusiách, ale organizujú súkromné stretnutia s existujúcimi a potenciálnymi klientmi svojich spoločností po celom meste.

Nikkei (Tokio, Japonsko)

Davos sa po prvýkrát od COVID vracia k svojmu normálnemu formátu. V odľahlom švajčiarskom mestečku sa stretávajú významní ľudia z celého sveta, aby diskutovali o naliehavých globálnych problémoch. Obnovenie masového fóra je samo o sebe ďalším znakom normálnosti po tom, ako pandémia zastavila svet.

Politickí lídri z Číny a USA sa na ňom však nezúčastnia. Z hláv štátov a predsedov vlád G7 je prítomný len nemecký kancelár Olaf Scholz. Na zozname účastníkov nie sú žiadni ruskí politici. Prítomnosť najvyšších politických predstaviteľov samozrejme nie je jediným kritériom hodnotenia významu konferencie. Možno to však interpretovať ako (Kommersant) uznanie obmedzenosti toho, čo môže fórum ako Davos v súčasnosti ponúknuť. Po rokoch globalizácie, ktoré nasledovali po skončení studenej vojny, keď boli lídri pripravení stretávať sa a vymieňať si názory v uvoľnenom, súkromnom prostredí, je svet v súčasnosti veľmi roztrieštený.