Súvislosti produktivity práce a minimálnej mzdy

BRATISLA VA – Ekonomický ústav Slovenskej akadémie vied vydal publikáciu Analýza produktivity práce, spôsobov jej výpočtu na národnej úrovni, porovnanie s krajinami EÚ v nadväznosti na mzdovú úroveň (minimálnu mzdu a priemernú mzdu) krajiny.

Celú publikáciu si môžete stiahnuť na tejto adrese. Autormi monografie sú Gabriela DováľováIng. Boris HošoffIng. Martin Hudcovský,  Ján Košta, Karol Morvay a Jaroslav Vokoun.

Autori napísali, že uvažovať o mzdách, to znamená uvažovať v kategóriách tak priemerných miezd, ako aj minimálnych miezd. Produktivita práce a mzdy sú výrazne diferencované podľa odvetví a odborov činností. Globalizácia, technologické a demografické zmeny musia byť v priestore Európskej únie sprevádzané inovatívnymi hospodárskymi politikami vrátane politík trhu práce. Významné miesto patrí politike minimálnych miezd. Úroveň minimálnej mzdy by mala zohľadňovať nielen ekonomické, ale aj sociálne kritériá. Nie náhodou sa aj politika orgánov Európskej únie priklonila k Európskej minimálnej mzde, ktorá plne rešpektuje Európsky pilier sociálnych práv. Významná úloha v daných súvislostiach prislúcha sociálnym partnerom. Kniha vznikla práve s cieľom kultivovať sociálny dialóg, a to na základe poznania vývoja produktivity práce, miezd, a ďalších súvisiacich faktorov.

 

Podkladom pre publikáciu je analytický výstup „Analýza produktivity práce, spôsobov jej výpočtu na národnej úrovni, porovnanie s krajinami EÚ v nadväznosti na mzdovú úroveň (minimálnu mzdu a priemernú mzdu) krajiny“, ktorý bol spracovaný v rámci projektu Podpora kvality sociálneho dialógu expertným tímom sociálneho partnera Konfederácie odborových zväzov SR. Tento projekt sa realizuje 07/2018 – 05/2023 vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje www.esf.gov.sk, www.employment.gov.sk, www.ia.gov.sk.