Kvôli vojne na Ukrajine prišlo o prácu 5 mil. ľudí

Uprostred ruskej invázie na Ukrajinu prišlo koncom novembra o prácu približne 5 miliónov ľudí.

Počas poľsko-ukrajinského ekonomického fóra to uviedla námestníčka ministra hospodárstva Ukrajiny Tatiana Berežnaja s tým, že v dôsledku nepriateľských akcií už krajinu opustilo asi 7 miliónov ľudí, čo výrazne ovplyvnilo nárast nezamestnanosti.

“Vojna ničí ukrajinský pracovný trh. Pokračujú boje, kde bolo zamestnaných 10 miliónov pracovníkov. Najmenej 5 miliónov ľudí prišlo o prácu,” povedala Berežnaja.

Námestníčka ministra dodala, že v susednom Poľsku je teraz v programe dočasnej ochrany asi 1,5 milióna Ukrajincov.

Ukrajina prijala 21. apríla 2022 zákon, ktorý zjednodušil postup získania statusu nezamestnaného a priznania podpory v nezamestnanosti počas vojny. Najmä v období stanného práva a do 180 kalendárnych dní po jeho skončení alebo zrušení zákon ustanovuje priznanie postavenia evidovaného nezamestnaného bez náležitostí uplatňovaných bežným postupom vnútorne presídleným osobám (IDP), ktoré mať doklady. Okrem toho bola vyriešená otázka priznania postavenia nezamestnaného IDP, ktorého pracovný pomer so zamestnávateľom nie je rozviazaný.

K 29. aprílu 2022 sa počet voľných pracovných miest na Ukrajine v porovnaní s predvojnovým obdobím znížil 20-násobne.

K 7. júnu sa pokles miezd v súkromnom sektore pohyboval v priemere od 25 % do 50 % v porovnaní s predvojnovými časmi.

K 30. júnu 2022 sa takmer 40 % Ukrajincov vrátilo do práce.

K 5. októbru 2022 prišla od začiatku vojny o prácu viac ako tretina Ukrajincov.

Podľa odhadov ILO bude zamestnanosť na Ukrajine v roku 2022 o 15,5 % , čo je 2,4 milióna pracovných miest, nižšia ako v roku 2021.